Телескопът „Хъбъл“ е открил нещо странно около Андромеда и учените са в недоумение…
Дълго време се смяташе, че Андромеда, най-близката голяма галактика до Млечния път, е наш галактически близнак, но нови данни от космическия телескоп „Хъбъл“ на НАСА показват, че тя крие някои сериозни изненади.
Макар че астрономите виждат Андромеда като неясно, издължено петно в небето, последните наблюдения на „Хъбъл“ разкриха много по-причудлива картина.
Около три дузини малки сателитни галактики заобикалят галактиката, но вместо да са безразборно разпръснати, половината от тях са мистериозно заключени в една плоскост, движеща се в една и съща посока.

„Това е странно. За нас беше пълна изненада да открием спътници в тази конфигурация и все още не разбираме напълно защо изглеждат по този начин“, казва Даниел Вайс от Калифорнийския университет в Бъркли.
Това неочаквано откритие, публикувано в The Astrophysical Journal, пряко противоречи на съществуващите модели на галактичната еволюция. Сега учените смятат, че нещо масивно и неизвестно трябва да е формирало спътниковата система Андромеда, но какво точно се е случило, остава загадка.
All the stars you see in the sky with the naked eye belong to our galaxy.
One of the extragalactic objects that can be seen without telescopes and binoculars is the Andromeda Galaxy.
But we won’t be able to discern a single star in the neighboring galaxy. But the Hubble Space… pic.twitter.com/woEVgXpvLS
— Black Hole (@konstructivizm) February 19, 2025
Погълнала ли е Андромеда друга галактика?
Астрономите отдавна подозират, че Андромеда е имала по-бурно минало от Млечния път, а тези открития придават на тази теория още по-голяма тежест. За разлика от нашата относително стабилна галактика, Андромеда може да се е сляла с друга масивна галактика преди милиарди години – събитие, което би могло да обясни необичайното разположение на галактическите ѝ спътници и голямата ѝ маса.
„Виждаме, че продължителността на образуването на нови звезди в спътниците зависи от тяхната маса и близостта им до галактиката Андромеда“, казва водещият автор на изследването Алесандро Савино. „Това е ясно доказателство как растежът на малките галактики се нарушава от влиянието на масивна галактика като Андромеда.“

Дълбокото изследване на „Хъбъл“, при което са използвани повече от 1000 орбити, разкри и друга голяма аномалия:
някои галактики джуджета на Андромеда никога не са спирали да образуват звезди – дори когато според всички известни модели би трябвало да са спрели. Тези галактики по някакъв начин са поддържали бавен, но стабилен процес на образуване на звезди в продължение на милиарди години по-дълго от очакваното.
„Звездообразуването всъщност е продължило до много по-късно, което изобщо не е това, което бихме очаквали за тези галактики джуджета“, добави Савино. „Това не се наблюдава в компютърните симулации. Все още никой не знае какво да прави по въпроса.“
Какво следва?
Тъй като около Андромеда има толкова много необясними закономерности, сега астрономите работят по дългосрочна наблюдателна кампания, за да проследят точните движения на всички 36 спътникови галактики.
„Всичко разпръснато в системата Андромеда е много асиметрично. Изглежда, че нещо значимо се е случило не много отдавна“, казва Вайс.
През следващите пет години „Хъбъл“ и космическият телескоп „Джеймс Уеб“ ще си сътрудничат, за да направят още една серия от снимки, което ще позволи на изследователите да превъртят историята на Андромеда и да реконструират какво наистина се е случило преди милиарди години. Дали това изследване ще разкрие минал галактически сблъсък? Може ли необичайното поведение на спътниците на Андромеда да пренапише това, което знаем за формирането на галактиките? Едно нещо е сигурно – около Андромеда се случва нещо странно и учените едва сега започват да разбират какво е то.
Източник -New-Science/Превод:SafeNews