Учените са открили опасност, която може да унищожи живота на Земята – това е космическа аномалия, която застрашва бъдещето на нашата галактика.
Международен екип от учени от Индия, Испания, САЩ и други страни е открил спирална галактика с гигантски радиоструи, които могат да имат катастрофални последици за Млечния път.
Ако свръхмасивната черна дупка в центъра на нашата галактика се активира, това може да доведе до масови измирания на Земята и хаос в Слънчевата система.
Изследването е публикувано в научното списание Monthly Notices of the Royal Astronomical Society (MNRAS).
Галактиката 2MASX J23453268-0449256, разположена на един милиард светлинни години от Земята, съдържа свръхмасивна черна дупка, излъчваща радиоструи с дължина 6 милиона светлинни години. Такива струи, които обикновено са характерни за елипсовидните галактики, са открити за първи път в спирална галактика, което поставя под въпрос сегашните теории за еволюцията на галактиките.
В центъра на Млечния път се намира черната дупка Sagittarius A* (Sgr A*), която засега е в състояние на покой.
Ако обаче започне да поглъща материя, това може да предизвика отделянето на мощни радиоструи. Според изследователите последиците от това събитие за Земята и Слънчевата система ще бъдат ужасяващи.
Нивата на радиация ще се увеличат драстично, което ще доведе до увреждане на ДНК, мутации и разрушаване на озоновия слой. Прякото излагане на реактивната струя може да унищожи живота на нашата планета.
Промяната в междузвездната среда би се отразила на формирането на звездите и би могла да наруши стабилността на планетарните системи. Въпреки екстремната активност на черната дупка галактиката запазва спиралната си структура благодарение на огромното количество тъмна материя, която я стабилизира. Това откритие принуждава учените да преразгледат ролята на тъмната материя в еволюцията на галактиките. Учените предупреждават: въпреки че вероятността Sgr A* да се активира в близко бъдеще е малка, последствията биха били катастрофални, ако това се случи.
Това, което прави галактиката още по-загадъчна, е, че тя е заобиколена от огромен ореол от горещ газ, който излъчва рентгенови лъчи, предоставяйки ключови улики за нейната история.
Въпреки че този ореол се охлажда бавно с течение на времето, струите на черната дупка действат като космическа пещ, предотвратявайки образуването на нови звезди въпреки наличието на големи количества звездообразуващ материал.
Разкрития за тъмната материя
Екипът също установил, че J23453268-0449256 съдържа 10 пъти повече тъмна материя от Млечния път, което е критично за стабилността на неговия бързо въртящ се диск.
С откриването на безпрецедентен баланс между тъмната материя, активността на черните дупки и структурата на галактиката, експертите казаха, че тяхното изследване отваря нови хоризонти в астрофизиката и космологията.
„Разбирането на тези редки галактики може да предостави жизненоважни улики за невидимите сили, които управляват Вселената, включително естеството на тъмната материя, дългосрочната съдба на галактиките и произхода на живота“, каза съавторът на изследването Шанкар Рей, докторант в Университета на Христос. „В крайна сметка, това изследване ни приближава една стъпка по-близо до разкриването на мистериите на космоса, напомняйки ни, че Вселената все още крие изненади отвъд нашето въображение.“
Източник – Media.az, OstanniPodii.com/Превод:SafeNews