Коалиционно правителство в България е далечна перспектива, ще има предсрочни избори през есента. Такива са предвижданията, за които пише Associated Press след проведените на 9 юни парламентарни избори у нас.
Ето какво точно пише в статията на Associated Press:
Това са шестите парламентарни избори в България за последните три години на фона на опасения, че умората на избирателите и широкото разочарование от политиците, които не изпълняват обещанията си за борба с корупцията и за въвеждане на реформи, може да доведе до ниска избирателна активност и до още един фрагментиран парламент.
За първенци в изборите за Народно събрание се смятат дясноцентристката партия ГЕРБ, водена от трикратния премиер Бойко Борисов, и реформаторската коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България“.
След като на изборите през юли миналата година двете съперничещи си групи се опитаха да излязат от политическата безизходица, като сформираха нелека управляваща коалиция, тя просъществува само девет месеца.
По време на разгорещената кампания за последните избори и двете партии отправиха обвинения в корупция срещу другата и анализаторите не виждат големи шансове двете партии да се опитат отново да работят заедно.
„Bulgarians cast ballots for a new parliament and in European Union elections“ @AP https://t.co/mbBPLPk20n
— DAC (@DoraCrisan) June 9, 2024
Поредното коалиционно правителство сега изглежда далечна перспектива, като се имат предвид поредицата от скандали и големите политически разногласия между двата блока.
Това пише и в коментар по електронната поща Марио Бикарски, старши анализатор за Източна и Централна Европа в компанията за разузнаване на риска Verisk Maplecroft.
„При сегашното положение най-вероятният сценарий са нови предсрочни парламентарни избори през есента“, смята той.
България е най-бедният член на Европейския съюз и е застрашена да загуби милиарди евро от фондовете на ЕС за възстановяване поради липсата на реформи.
Пълното интегриране в Шенгенското пространство с отворени граници и присъединяването към еврозоната вероятно ще се забавят допълнително.
България също е член на НАТО, но много хора в бившата комунистическа страна споделят проруски настроения, а руската инвазия в Украйна доведе до още по-дълбоки разделения сред българите и същевременно засили подкрепата за промосковските партии.
Има индикации, че ултранационалистическата партия „Възраждане“, която категорично се противопоставя на каквито и да било действия срещу Русия, може да получи повече места в Народното събрание, както и за първи път да спечели място в Европейския парламент.
Източник – Associated Press/Преовд:SafeNews