Асим Адемов, евродепутат, в специално интервю пред SafeNews каза, че хората в смесените райони стават курбан на партийни интереси. Той призова партиите у нас да се разтворят към малцинствата и да им се даде възможност да се изявят и в тях, освен в ДПС.
SN: Г-н Адемов, трусовете в ДПС извадиха наяве позабравените проблеми за проявите на Движението в районите с турски общности. Кои подходи са останали непроменени през годините?
Бях провокиран от изявлението на г-н Доган към Пеевски. В него казва: хората от смесените региони да бъдат смели, да се освободят от страха, защото вече живеят в демократичен свят. И не трябва да се използват мутренски подходи. Все едно това е започнало да случва по времето на сегашния съпредседател на ДПС г-н Пеевски. Все пак ние, които живеем в тези райони, знаем, че това винаги е било така още от създаването на ДПС.
Винаги са използвани такива методи за държане под контрол и за осигуряване на гласоподаватели в районите със смесено население, е категоричен Асим Адемов.
Така че аз не приемам смелостта, освобождаването от страха и живеенето в демократичен свят в тези общини да бъде за сметка на едни други хора, които не приемат и не подкрепят политиката на ДПС. Не може да се толерират тези, които са членове и симпатизанти на тази партия, за сметка на другите, които не са привърженици, не споделят политиките на ДПС и са тяхна жертва в тези райони. И ако въобще има демокрация в тези райони, то тя трябва да бъде за всички хора.
SN: Г-н Адемов, ако хвърлим поглед назад в годините: как беше създадено ДПС и как то се утвърждаваше в районите със смесено население?
Всички знаем, как се създаде ДПС. То всъщност е продукт на Държавна сигурност. Това се направи, за да бъдат държани под контрол хората от тези райони. Нека да си припомним прословутото изявление на г-н Доган в с. Кочан, Благоевгадско. Там той каза: „Аз раздавам порциите. Аз. А не депутатите.“ И от тогава до ден днешен няма промяна в политиката на ДПС в тези райони. Не се интересувам толкова от личностните битки в тази партия. Не се интересувам, дали ще бъде Ахмед Доган, Пеевски, Мустафа Карадайъ или някой друг. Въпросът е да се промени отношението на партиите към хората в смесените райони. Ще повярвам, че в ДПС има някакво ново начало, когато видя наченки на това. А не да се сменя един дерибей с друг, защото това не може да бъде никакво ново начало.
SN: Г-н Адемов, етническите турци очевидно продължават да търсят своето политическо представителство. Какви възможности им предоставят партиите?
Това е една от грешките на останалите политически партии. Те не полагат достатъчно усилия и да дадат отпор за действие за реализация на това население в своите редици. Изключението в този случай е политическа партия ГЕРБ. Единствено тази партия настъпи в тези райони и създаде свои структури. Даде на хората алтернатива и възможност да се влеят в партия ГЕРБ. Даде им шанс да търсят реализацията на своите качества и компетенции. Но явно не е достатъчна една партия. Трябва и останалите партии да положат такива усилия в тази насока.
Повечето партии са дезертирали от районите със смесено население, подчертава Асим Адемов.
Оставили са ги като анклави в ръцете на ДПС. А после се чудим, защо ДПС контролира тези райони и защо има висок процент на подкрепа. Трябва с общи усилия тези партии да се разтворят към малцинствата, да им се даде възможност да се изявят и да се разделят с Движението. Това е начинът. А не да ги оставим тези хора, извинявам се за сравнението, като в една кошарка, в която чобаните от ДПС да си играят със съдбите им.
SN: Г-н Адемов, защо години наред нито една от българските традиционни партии не пожела да съобщи публично, каква е истината за присъствието на ДПС в турските общности?
Не можем да кажем, че никой не е съобщавал. Отново ще кажа, че единствено ГЕРБ полага усилия в тази посока. А фактът, че останалите партии си мълчат и не реагират, какво става в тези общини, се дължи на съответните уговорки в политиката: кой да сформира правителство, кой да е в управляваща коалиция… Затварят си очите пред много недъзи и неправди в тези райони. Това се прави с оглед на постигане на по-високи цели. Така хората, живеещи в тези райони, стават един вид курбан, жертва на партийните интереси. И са оставени в лапите на ДПС. На това рано или късно трябва да се сложи край, защото те заслужават наистина да живеят в демократично общество, в което да правят своя осъзнат избор. Без някой да им налага, без някой да ги притиска, без някой да ги шантажира. И вярвам, че рано или късно ще настъпи такъв момент. Но засега няма промяна.
SN: Г-н Адемов, вие сте мюсюлманин и бяхте евродепутат от ГЕРБ. Чувствате ли се изключение?
Аз съм се преборил за всичко това. Аз съм се преборил. Не съм получил нищо даром. Никога не съм бил в редиците на ДПС. Уважавам избора на всеки член на ДПС. Това е личен избор на всеки от нас. През годините не съм участвал в Движението, защото много от рано осъзнах, че има такива практики, подходи и методи, които хич не ми харесват, защото съм демократично мислещ човек и не ги приемам тези неща. И никога не съм бил член на тази партия.
Когато се появи ГЕРБ, станах член на партията и тръгнах от най-ниското ниво, казва Асим Адемов.
Бях организатор на структурите на партията в много трудния район на община Гърмен в област Благоевград. Беше много труден момент да убедиш хората да станат последователи на съвсем нова партия, появила се на хоризонта. Станах общински съветник в изборите за местни органи на властта. След това бях заместник областен управител. И мисля, че съвсем нормално съм изкачил своята стълбичка. Така стигнах до представител на България и на партия ГЕРБ в европейския парламент. Преборил съм се за всичко това. Не съм получил даром нищо, само защото съм представител на етническите малцинства в България.
SN: Г-н Адемов, виновни ли са българските политици, виновни ли са българските власти, че години наред си затваряха очите пред методите на ДПС, които чак сега избиха на повърхността?
Разбира се, че са виновни. Разбира се, че трябваше много отдавна да се реагира, а не да чакаме почетния председател на ДПС г-н Ахмед Доган да обвини Пеевски, че се използват мутрински методи в днешно време. С уговорката, че тези методи са съществували винаги от създаването на ДПС. Вината на останалите партии е голяма, защото те са си затваряли очите, не са реагирали, приемали са всичко това за нормално в името на това да постегнат по-високи цели в партийния си живот. Да влязат в управлението, да имат косвена облага от ДПС и т.н.
SN: Г-н Адемов, тези турбуленции в ДПС и тази война, която наблюдаваме на най-високото ниво на партията, какво отражение ще има върху политиката? Дали ще бъде предупредителния звънец и към останалите политически партии?
Ако се върнем назад във времето, ще забележим че почти всички партии са минавали през такива турбулентни времена, кризи и някакви трусове. ДПС дълго време стоеше настрана от тези проблеми, но явно е дошло времето и при тях да се случат подобни кризи. Явно е време дълбоките недъзи да излязат наяве и широката общественост да се запознае, каква е тази партия, какъв партиен живот има, какъв е подходът й към хората. Ще има трусове, разбира се. Очаквам тези трусове в ДПС да имат по-негативен отпечатък в самата партия и как тя ще се представи оттук насетне. Нека да бъде обица и на останалите партии. И повече да не си затваряме очите пред всичко, което виждаме и се правим, че не го виждаме.