Ароматните свещи по-отровни от цигарите!? Прочетете това преди да ги запалите отново!
Задаващите се Коледни и Новогодишни празници са перфектния повод да палим навсякъде повече от обичайното ароматни свещи.
Ново проучване обаче показва, че те оказват значително влияние върху качеството на въздуха в помещенията и може да са по-вредни за белите дробове, отколкото вдишването на цигарен дим.
Димът от ароматните свещи е опасен за вашето здраве!
Това е така, защото при горенето на свещите се образува сложна смес от химикали и прахови частици, включително токсични газове като въглероден оксид, серен диоксид и азотни оксиди.
Ароматните свещи и пръчици могат да произвеждат летливи органични съединения (ЛОС). Вдишването на тези вещества може да предизвика кашлица, кихане и дразнене на очите, и да влоши симптомите на астма. В дългосрочен план подобно замърсяване на въздуха в помещенията увеличава риска от сърдечни заболявания, рак на белия дроб и хроничен бронхит.
В проучването, публикувано в списание Indoor Environments, е измерено качеството на въздуха в 14 жилища в Голуей, Ирландия.
Във всяка къща изследователите отчитат концентрацията на пет замърсителя, включително въглероден диоксид и частиците PM2,5, които са с диаметър по-малък от 2,5 микрона, наричани обикновено фини прахови частици, както и температурата и влажността в домовете.
PM2.5 са невидими за човешкото око частици във въздуха, които могат да попаднат в кръвта и да проникнат дълбоко в белия дроб. Те се отделят от двигателите на превозните средства, изгарянето на дърва и тютюнопушенето.
Собствениците на жилищата са помолени да документират типичните си домакински дейности, като например кога готвят, отварят прозорци, палят свещи и почистват, и да кажат какво отопление използват.
Резултатите показват, че дейности като палене на свещи, пушене и блокиране на вентилационните отвори на стените могат да бъдат вредни за качеството на въздуха в помещенията, като нивата на PM2,5 и въглероден диоксид се увеличават.
Проучването показва също, че ако се изгарят еднакви количества цигари и ароматни свещи, последните произвеждат около четири пъти повече прахови частици от първите.
Затова най-важно, както при пушенето на цигари на закрито, така и на свещи, а дори и за избягване на вируси и други патогени е честото проветряване на помещенията.
Друг вариант е свещите да бъдат запалени и по същото време да има притворен прозорец. Друг вариант е горенето им да продължи не повече от час, след което е задължително проветряване с отворен прозорец или балконска врата за поне 20 минути.
Източник: Дарик