„Средствата в НЗОК никога не са достатъчни. Приходите за здравеопазване се покачват от механичното повишаване на минималната работна заплата, както и на максималния осигурителен доход, което наблюдаваме и в заложеното за Бюджет 2025. Ето защо има и повече постъпления, а не защото повече хора работят.“ Това каза икономистът Аркади Шарков.
„Даже в последната година и последните няколко месеца сигналите от страна на инвеститорите, както и на бизнеса в България и тези от Европа с клонове тук, са за освобождаване на персонал, което застрашава не само бюджета на НЗОК, но и бюджета на ДОО“, допълни той.
„Трябва да се готвим за времена на несигурност. Това обаче не значи, че автоматично трябва да бъде компенсирано с повишаване на осигурителната вноска. Прехвърлянето на тази осигурителна тежест единствено върху хората, които работят, показва немощ от страна на държавата, пък и желание за леко бягство от отговорност за здравето на населението“, допълни икономистът.
„Средствата в НЗОК никога не са достатъчни. От една страна здравните нужди на населението растат заради променящата се в негативен аспект демографска картина, а от друга – постоянно навлизащите нови терапии и технологии оскъпяват лечението, обясни Аркади Шарков.
„При лекарствата има поетапно увеличение , около 16% ръст, посочи той и добави: „Средно груповото увеличение на перата за лекарства също е между 10 и 15%. Интересното в случая е перото за продуктите за домашно лечение. Бюджетът там нарастваше с 1-2% максимум на годишна база, тази година е нараснал с 16%. Да видим дали този тренд ще се задържи“, каза той.
„През 2025 г. се очаква разходите за здравеопазване да достигнат 5,5% от БВП, което е с 0,6% ръст спрямо предходни години, отбеляза експертът. Той добави, че доплащането от страна на пациентите е около 4% от БВП. Според него вървим към по-малко доплащане, но това става много бавно.
SafeNews припомня още по темата:
Източник: БНР