Онзи ден в град Варна се проведе изнесено заседание на Управителния съвет на Камарата на архитектите, след което делегацията посети местността „Баба Алино“, за да се запознае на място със ситуацията. Според председателя на Камарата във Варна арх. Марин Велчев, в ефира на „Събуди се“ по NOVA, реалната картина се различава от масово разпространяваната теза за 104 къщи, като по-скоро става дума за около 104 отделни подобекта, разположени в рамките на застрояването. Изявлението му идва на фона на продължаващото разследване около т.нар. „незаконен град“, след като в събота бяха освободени от ареста трима служители на украинската фирма, свързана със строителните дейности.
Съмнения за законосъобразност и нарушения в строителството
Арх. Велчев посочи, че експертите са се запознали с налична проектна документация, предоставена от собственици на имоти. По негови думи част от чертежите са изготвени от украински и руски архитекти, което дава допълнителен контекст за произхода на проектните решения. Той подчерта, че наблюдаваното на терен не съответства на действащите нормативи в българското законодателство, които уреждат устройството и застрояването.
„Смея да твърдя, че това, което видяхме, не отговаря на нормите в законодателството, по което ние работим”, заяви категорично Велчев.
Отстояния, правни спорове и възможност за събаряне
Според него основният проблем е свързан с значително намалените отстояния между сградите, които при нормална процедура по одобрение на инвестиционни проекти не биха били допустими. Това поставя под въпрос законосъобразността на целия обект.
На въпрос дали подобни нарушения биха довели до премахване на постройките, арх. Велчев коментира, че практиката в България показва сериозни затруднения в подобни случаи:
„Всеизвестен факт в България е, че много лесно се строи незаконно, а трудно се събарят незаконните сгради. Предстоят съдебни дела и битки, които ще продължат доста години, като за съжаление това ще бъде на гърба на варненския данъкоплатец”.
Сигнали, институционални реакции и ранни предупреждения
Архитектът разкри още, че Камарата е имала информация за тези строителни дейности още от края на 2024 година. По думите му са били изпращани сигнали до народни представители и общински съветници, като първоначалните нарушения са започнали с масова сеч на горска територия в района.
Въпреки проведени разговори с хора, свързани с администрацията, официална реакция не е последвала. Велчев отбеляза, че от страна на Община Варна реакцията е била закъсняла и недостатъчно решителна.
Напрежение между институции и коментари за общинската администрация
Арх. Велчев коментира и изказване на председателя на Експертния съвет по устройство на територията към общината Кристиян Саралиев, който по-рано е заявил, че градът е „тероризиран“ от архитектурната общност. Според него подобни думи са неприемливи за представител на администрацията.
„Това са абсолютно недопустими думи от общински служител, на когото варненци плащат заплата. Не мога да допусна, че архитектите в град Варна тероризират общината. Ние работим по закон и произвеждаме архитектурни продукти, които трябва да бъдат одобрени”, възмути се Велчев.
Инвеститорът и паралелни законни проекти
По отношение на украинския инвеститор Олег Невзоров, арх. Велчев уточни, че не го познава лично, но посочи, че фирмата му има и напълно законосъобразни проекти на територията на града. Това според него показва, че дружеството работи в различни режими – както при спазване на процедурите, така и в спорни случаи.
„На страницата на община Варна, където е публичният регистър на всички строителни разрешения, видяхме, че тази година има издадено строително разрешение на тази фирма в други имоти, в близост до „Баба Алино”. Виждаме, че фирмата може да работи и по легалния начин”, отбеляза Велчев.





