Агенция „Пътна инфраструктура“ ще възстанови парите, събрани от шофьори, които са били заловени повече от три пъти да се движат без винетка. Връщането на средствата, които са около 5 милиона лева става, след като предходното Народно събрание реши, че водачите на МПС не бива да плащат повече от 3 глоби годишно.
До промените се стигна след случая „Пролеша“, при който жители на софийското село задлъжняха с десетки хиляди заради камера на пътната агенция. Това се случи, след като първоначално пътят до столицата бе обявен за движение без винетка, но по-късно стана ясно, че шосето е влязло с списъка на платените, а никой не е казал на местните хора. Така водачи от Пролеша, които ежедневно пътуват до София, натрупаха задължения за над 10 000 лева.
На интернет страницата на Националното тол управление www.bgtoll.bg е публикувано заявлението за възстановяване на неоснователно платени такси, което шофьорите, платили повече от три нарушения годишно, трябва да подадат, за да получат парите си обратно, съобщиха от АПИ.
Според измененията в Закона за пътищата водачите няма да бъдат санкционирани за движение без е-винетка повече от три пъти годишно. Това означава, че ако в рамките на една календарна година едно пътно превозно средство е било регистрирано три пъти да ползва платената пътна мрежа без закупена винетка, последващо негово движение без платена такса няма да се счита за административно нарушение и няма да се санкционира.
Срокът, предвиден в Закона за пътищата, в който трябва да се възстановят парите, е пет работни дни.