Американски танкери с втечнен газ спешно тръгнаха към Европа! Намесен е Доналд Тръмп.
Танкери с американски втечнен природен газ променят посоката си, насочвайки се към европейски пристанища в отговор на спирането на транзита на руски газ и нарастващото търсене на енергийни ресурси в региона.
През този месец, поне седем танкера, превозващи втечнен природен газ (LNG) от Съединените щати, са променили курса си и са се насочили към пристанища в Европа, съобщава Financial Times. Вестникът се позова на данни от фирмата за разузнаване на стоки, Independent Commodity Intelligence Services (ICIS).
Това пренасочване е резултат от спирането на транзита на руски газ през Украйна за Европа, което започна на 1 януари, и последващото поскъпване на енергийните ресурси.
Според ICIS шест танкера са били насочени към нос Добра надежда в Южна Африка и Азия, а един се е отправил към Колумбия. Анализаторът на пазара на втечнен природен газ в ICIS, Алекс Фроули, отбеляза, че някои от танкерите са направили рязка промяна в маршрута си. „Необичайно е да се наблюдават толкова много промени в курса и очевидни обрати“, заяви той.
Два от танкерите, които промениха посоката си, са били пренасочени към Турция, според данни от ICIS.
Това ще позволи на турски и гръцки терминали да преработват втечнения природен газ в обикновен газ и да го изпращат по тръбопровод към Югоизточна Европа – регион, който е най-силно засегнат от спирането на транзита през Украйна.
Танкери с общо количество от 500 000 тона втечнен природен газ, или около 0,5% от вноса в Европейския съюз през миналата година, са били преориентирани. Според анализаторите на Spark Commodities, пренасочването на американски товари към Европа вместо в Азия може да доведе до увеличаване на печалбите с до 5,3 милиона долара на товар.
Също така, ситуацията се усложнява от студеното време в Европа, което води до по-интензивна употреба на газовите запаси. На този фон Европа увеличава покупките на втечнен природен газ, включително от Русия. Според данни на Института за енергийна икономика и финансов анализ, Русия заема второ място сред доставчиците на LNG за Европа, с дял от 21%, следвана от САЩ, които осигуряват 46% от вноса, а Катар заема трето място с 11%.
Американските танкери и изявлението на Доналд Тръмп
Съединените щати ще гарантират доставките на втечнен природен газ за Европа, дори на фона на опасенията, че процъфтяващата експортна индустрия може да повиши цените на газа за американските потребители. Това обяви президентът Доналд Тръмп, говорейки дистанционно на Световния икономически форум в Давос (Швейцария), предаде Ройтерс. Така Европа ще намали още повече зависимостта от вноса на газ от Русия.
Тръмп добавя, че обмисля ускоряване на издаването на разрешения за проекти за втечнен газ (LNG). „Мисля, че колкото повече правите (проекти), толкова по-ниска ще е цената и това, което бих искал да видя, е бързо одобрение“, каза Тръмп.
В понеделник президентът Тръмп нареди на Министерството на енергетиката на САЩ да възобнови разглеждането на заявления за износ на LNG, след като предишната администрация на Байдън ги замрази.
Някои американски производствени предприятия, които консумират големи количества газ, се противопоставиха на бързото изграждане на нови съоръжения за LNG, притеснени, че това може да повиши цената за потребителите.
Тръмп също каза, че САЩ ще изградят повече електроцентрали на фона на нарастващото търсене на електроенергия от изкуствен интелект.
Той също така похвали въглищата като потенциален резерв за съоръжения за производство на енергия. Преди десетилетия въглищата са генерирали около половината от електроенергията в САЩ, но оттогава са спаднали до около 16% поради опасения относно въглеродните емисии и конкуренцията от природния газ, вятъра и слънцето.
„Има някои компании в САЩ, които разполагат с въглища точно до електроцентралата, така че ако има извънредна ситуация, те могат да ги използват“, каза Тръмп.
Той също така каза, че Европейският съюз се е отнесъл „лошо„ към САЩ и е затруднил внасянето на американски продукти в Европа, „и въпреки това те (европейски компании) очакват да продават и наистина продават продуктите си в Съединените щати“.
Тръмп призова ОПЕК да намали цените на петрола, което по думите му, ще спомогне и за по-бърдото прекратяване на войната в Украйна.
Снабдяване с природен газ в ЕС
Същевременно стана ясно, че Европейската комисия обмисля удължаване на обвързващите цели за съхранение на природен газ за страните членки на ЕС с поне още една година след изтичането на настоящия период в края на 2025 г., посочиха неназовани европейски дипломати пред агенция Reuters.
Вследствие на началото на руската инвазия в Украйна през февруари 2022 г. и спирането на доставките на руски тръбен газ за повечето страни от ЕС, ЕК прие цел газохранилищата в Общността да бъдат запълнени на 90% до 1-ви ноември всяка година, т.е. преди началото на зимния сезон. Има поставени и междинни цели за запълняемост на газохранилищата към 1-ви февруари, 1-ви май, 1-ви юли и 1-ви септември 2025 година.
Говорител на Комисията отказа да потвърди дали това е така, отбелязва Reuters. „Разглеждаме различни варианти, за да осигурим достатъчно съхранение на газ, след като настоящият регламент приключи“, каза говорителят.
Според цитираните от агенцията дипломати, някои страни от ЕС, които трябва да одобрят удължаването, са заявили, че искат промяна на целите, преди те да бъдат удължени.
Някои от правителствата се опасяват, че определянето на фиксирани срокове за запълване на газохранилищата може да доведе до повишаване на цените на газа, тъй като ще има сигнали на пазара за, че Европа трябва да закупи повече синьо гориво до определена дата.
Източник: Актуално