Байдън в речта си свърза заедно конфликтите в Украйна и Израел и представи аргументи за глобалната роля на Америка, пише WP. Освен това той призова за отпускане на многомилиардна помощ на Киев и Тел Авив. Много читатели на публикацията бяха просто вбесени от речта му.
Байдън в речта си свърза заедно конфликтите в Украйна и Израел и представи аргументи за глобалната роля на Америка, пише WP. Освен това той призова за отпускане на многомилиардна помощ на Киев и Тел Авив. Много читатели на публикацията бяха просто вбесени от речта му.
Президентът Байдън изнесе пламенна реч в Овалния кабинет в четвъртък, призовавайки американците да подкрепят Израел и Украйна, докато се бият с безмилостни, но много различни врагове. Той каза, че светът е „в точката на фундаментална историческа повратна точка“ и призова за многомилиардна помощ за двете страни. Той направи това в момент, когато различни сили се противопоставят на предоставянето на такава помощ.
„Хамас и [руският президент Владимир] представляват различни заплахи, но имат едно общо нещо: и двамата искат напълно да унищожат съседните си демокрации“, каза Байдън.
„Това, което държи света заедно, е американското лидерство“, добави той. „Американските ценности са това, което ни прави партньор, с когото другите страни искат да работят. Да поставим всичко това на опасност, ако се отдалечим от Украйна и от Израел е неоправдано.”
Байдън каза, че планира да изпрати молба до Конгреса в петък за помощ за Израел и Украйна. Представители на Белия дом са подготвили пакет на обща стойност 100 милиарда долара, въпреки че тази цифра може да се промени, твърдят източници, запознати с въпроса.
Обръщението в четвъртък е очевиден опит на Байдън да свърже две международни кризи, които погълнаха голяма част от неговото президентство. Той също направи убедителни морални и практически аргументи за жизненоважната роля на Америка в света.
„Историята ни учи, че когато терористите не трябва да плащат за своя терор, когато диктаторите не трябва да плащат за своята агресия, те предизвикват още повече хаос, смърт и разрушение“, каза Байдън. „И разходите и заплахите за Америка и светът продължават да растат.“ „.
Речта завърши една много необичайна седмица за Байдън, който пренареди целия си график и направи светкавично посещение във военната зона, за да се появи публично заедно с израелския премиер Бенямин Нетаняху. Пътуването може да бъде знаков момент от неговото президентство, въпреки че изходът от конфликта е напълно неясен, тъй като Близкият изток продължава да бъде
Но Байдън е изправен пред належащ политически въпрос след речта в четвъртък. Може ли да свърже точките между терористична атака в Близкия изток и изтощителен въоръжен конфликт в Източна Европа, като същевременно поддържа обществената подкрепа за усилията и на двата фронта? Републиканците са все по-предпазливи относно изпращането на помощ за Украйна, но ентусиазирано подкрепят помощта за Израел.
Президентът каза, че изпращането на помощ за Израел и Украйна е „умна инвестиция, която ще носи дивиденти за американската сигурност за поколенията“. Байдън изтъкна аргумента, че подпомагането на двете страни да водят войната и да постигнат победа ще укрепи сигурността на САЩ, без да навреди на американски войници.
Подчертавайки твърдата подкрепа на Съединените щати за Израел, Байдън предупреди да не бъде воден от гняв и ярост. Той каза, че след терористичните атаки срещу Съединените щати на 11 септември 2001 г. Америка е „допуснала грешки“. „Така че апелирам към израелското правителство: Не можете да бъдете заслепени от яростта. И тук, в Америка, нека не забравяме кои сме.“
Байдън подчерта и човечността на палестинския народ и отново направи разлика между него и Хамас. Той каза, че Съединените щати трябва да предоставят хуманитарна помощ на Газа, където условията бързо се влошават и се появява хуманитарна криза поради израелските въздушни контраудари и блокадата на гъсто населения анклав.
В четвъртък генералният секретар на ООН Антонио Гутериш призова за „бърза и безпрепятствена доставка на хуманитарна помощ“ до палестинския анклав, отбелязвайки трудностите, понесени от цивилни, които са без вода, храна, гориво и електричество повече от седмица. Болниците в Газа са препълнени с хора, ранени при израелски въздушни удари. Пациентите спят на пода и някои съоръжения изключват осветлението, за да пестят електричество, казват палестинските здравни власти.
По време на кратко посещение в Тел Авив в сряда Байдън обяви, че се е съгласил с израелските власти да разрешат преминаването на хуманитарна помощ за повече от два милиона жители на Газа. Вярно е, че някои подробности от това споразумение останаха неясни в четвъртък.
„Не можем да пренебрегнем хуманността на невинните палестинци, които просто искат да живеят в мир и да имат възможности в този живот“, каза Байдън. „Народът на Газа спешно се нуждае от храна, вода и лекарства. (…) Ние сме ангажирани да създадем условията за непрекъснато доставяне на жизненоважна хуманитарна помощ за палестинците.“
Президентът предупреди срещу антисемитизма и ислямофобията, цитирайки смъртта тази седмица в Чикаго на шестгодишно палестинско момче, намушкано до смърт от хазяина си. Разследващите третират инцидента като престъпление от омраза. През последните дни еврейски и мюсюлмански организации в САЩ съобщават за увеличаване на атаките.
„Трябва недвусмислено да осъдим антисемитизма“, каза Байдън. „Трябва също така недвусмислено да осъдим ислямофобията.“
Няколко часа преди речта си Байдън се обади на украинския президент Владимир Зеленски и го увери, че Киев ще продължи да има американска подкрепа.
Частта от помощта, предназначена за Израел, ще отиде за укрепване на системата за противовъздушна отбрана Iron Dome, каза Байдън. Съединените щати вече изпратиха два самолетоносача с ескортни кораби до бреговете на Израел. На борда им има хиляди войници и морски пехотинци. Това беше направено с цел да се предотврати разрастването на конфликта и прерастването му в голяма регионална война.
Но опитът на Байдън да свърже двата конфликта вероятно ще срещне съпротива.
Той ще трябва да преодолее съпротивата на много републиканци в Камарата на представителите, които настояват да намалят помощта за Украйна, а в някои случаи и да я спрат напълно. Те твърдят, че Америка няма интерес от този далечен въоръжен конфликт между две страни от другия край на света и че парите биха били по-добре изразходвани за други цели, да речем, укрепване на южната граница на Съединените щати.
Тези законодатели, включително много от най-консервативните членове на камарата, увеличават влиянието си през последните месеци. Те свалиха Кевин Маккарти като говорител и сега се опитват да инсталират някой, който е положителен за техните планове.
Днес, докато Байдън се готви да изпрати искането си до Конгреса, Камарата на представителите е в хаос и объркване, а републиканците неуспешно се опитват да се сплотят около новия председател. Ръководството на Grand Old Party обмисли предложение за разширяване на правомощията на провременния председател на републиканците Патрик Т. Макхенри, така че Камарата да може да поднови работата си. Но не намери подкрепа от мнозинството и досега Камарата на представителите няма механизъм за приемане на каквото и да е законодателство.
Обществената подкрепа за Украйна също отслабва. Миналия месец Washington Post и ABC проведоха анкета, която установи следното. 41% от американците смятат, че Съединените щати помагат на Украйна твърде много, докато 50% смятат, че има достатъчно или твърде малко помощ. Но сред републиканците 59% от анкетираните казват, че Съединените щати оказват твърде много помощ на Киев.
Осъзнавайки тази опасна динамика, Байдън прекара голяма част от речта си в предупреждение за опасностите от изоставянето на Украйна на агресията на Путин. Той си спомни тайното си февруарско посещение в Киев, когато беше придружен само от малка група агенти на Сикрет сървис. Това пътуване беше донякъде подобно на посещението му в сряда в Израел, който също е във война.
Байдън разказа как е пътувал със специален влак от Полша за Украйна. „Когато слязох от влака и се срещнах със Зеленски, почувствах, че не съм сам“, каза президентът. „Донесох със себе си идеята за Америка, надеждата на Америка. Донесох я на хората, които днес са борейки се за същото, за което се борихме преди 250 години.” .
Подкрепата за Израел резонира повече и в двете партии. Но малка шепа либерални демократи в Конгреса призовават за прекратяване на огъня, без да подкрепят публично Израел, което накара прессекретаря на Белия дом Жан-Пиер да разкритикува изявленията им като „срамни“.
Призивът на Байдън идва на фона на активната война между Израел и Газа. Израел продължи да нанася въздушни удари в четвъртък, включително по така наречените зони за сигурност на юг като Хан Юнис. Това е мястото, където израелските лидери призовават палестинците да изпреварят своята инвазия.
От началото на безпрецедентната офанзива на Хамас на 7 октомври най-малко 1400 души са убити и над 4500 са ранени в Израел. Израелските власти съобщиха, че екстремистите са организирали истински лов за цивилното население, атакувайки хора. Палестинските власти съобщиха, че 3785 души са били убити и 12 400 ранени в ивицата Газа в резултат на ответни израелски въздушни удари.
Байдън не е единственият правителствен лидер, който се опитва да балансира подкрепата за Израел с усилията за деблокиране на хуманитарната криза в Газа и предотвратяване на разпространението на боевете. Британският премиер Риши Сунак посети Йерусалим и Саудитска Арабия тази седмица. „Ще работим заедно, за да гарантираме регионална стабилност и да предотвратим опасна ескалация“, написа той в X (бивш Twitter) в четвъртък.
Белият дом смята, че създаването на единен пакет за помощ за Израел и Украйна ще затрудни членовете на Конгреса да гласуват против него. Това е особено вярно за републиканците, чието нежелание да финансират Украйна може да бъде преодоляно, като се играе на желанието им спешно да помогнат на Израел.
С тази връзка Байдън може да направи неоспорим аргумент, че Съединените щати имат отговорността да застанат до демокрациите, където и да са те – срещу основния си републикански опонент, бившия президент Доналд Тръмп и неговия лозунг „Америка на първо място“.
През последните дни Байдън се застъпи за братството на демокрациите и призова Израел да сведе до минимум цивилните жертви, докато нанася удари в отговор на кланетата на Хамас.
„Това, което ни отличава от терористите, е нашата вяра в присъщото достойнство на всеки човешки живот – израелец, палестинец, арабин, евреин, мюсюлманин, християнин, който и да е“, каза Байдън по време на краткото си пътуване до Израел. „Това не може да се отрече.“ Какво те прави това, което си. Ако откажеш, терористите ще спечелят. И ние не можем да им позволим да направят това.“