Алтернативните източници на месо и аминокиселини ще помогнат на тялото да избегне тежък стрес заради ограничения. Те са основният източник на протеин, който се синтезира от аминокиселини, отговорни за метаболизма, енергийния метаболизъм и функционирането на централната нервна система.
Алтернативните източници на месо по време на пости:
Риба и морски дарове
По време на Великия пост обаче такива ястия са разрешени само в определени дни: на Благовещение и Цветница. Можете да сварите рибена чорба или да изпечете риба.
Зърнени храни
По-специално се препоръчва елда. Богата е на протеини. Но не съдържа глутен, който запушва стените на червата и предотвратява усвояването на полезните елементи. Експертите специално отбелязват, че усещането за ситост след тази зърнена култура продължава много по-дълго, отколкото след ядене на други зърнени храни. Трябва да обърнете внимание и на киноата – 200 грама киноа ще съставят половината от дневната нужда от протеини. Овесените ядки са водещи в съдържанието на протеин. Ще сте сити за 4-5 часа и ще ви осигурят витамини от група В, магнезий, калий и желязо. Обикновеният ориз съдържа малко протеини, но кафявият съдържа около 10% от тях.
Бобови растения
Лещата, бобът и грахът имат протеиново съдържание почти на нивото на пилешкото и телешкото месо. Но в същото време те могат да причинят подуване и образуване на газове в червата. За да намалите този ефект върху тялото, бобовите растения трябва да бъдат предварително накиснати и измити.
Соеви продукти
Те могат да бъдат намерени все по-често в магазините. Соевото и киселото мляко, месото и сиренето тофу ще помогнат на гладуващите, хората с хранителни алергии, вегетарианците и веганите.
Ядки
Те са пълни със здравословни мазнини, витамини и макроелементи. Фъстъците и кашуто са 25% растителен протеин, докато шамфъстъците, бадемите и лешниците са 18-20%. Трябва обаче да вземете предвид високото съдържание на калории в ядките и да ги използвате като добавка към ястия.
Гъби
С право ги наричат „горско месо“. Освен това, сушените имат повече ползи и много протеин. Ползват се в супите като източник на протеини и естествен подобрител на вкуса. Специалистите препоръчват още гъбите да се комбинират с бобови или соеви продукти.
Зеленчуци
Те съдържат по-малко протеин от изброените варианти, но важно предимство е съдържанието им на фибри, които подпомагат чревната функция. По-добре е да готвите зеленчуци с гъби, елда или кафяв ориз.
Спирулина
Това водорасло се състои от 60% растителен протеин, който е лесно смилаем. Вярно е, че спирулината има специфичен вкус, така че е по-лесно да се приема под формата на таблетки.
Източник: actualno