50-годишна испанска алпинистка излезе днес от подземната пещера, където прекара 500 дни в пълна изолация като част от експеримент за въздействието на изолацията върху човешкия организъм.
Носейки тъмни слънчеви очила, Беатрис Фламини се усмихна и прегърна членовете на семейството си, които се бяха събрали да я посрещнат, когато тя излезе от пещерата близо до Мотрил в Южна Испания.
„От година и половина не съм говорила с никого, само със себе си“, каза пред репортери опитната алпинистка и соло катерачка, като нарече преживяването „отлично, неповторимо“.
Фламини започна предизвикателството си на 21 ноември 2021 г. – преди нахлуването на Русия в Украйна и докато светът все още беше в плен на пандемията от коронавируса.
Тя остана на 70 метра под земята, с изключение на една седмица, когато беше принудена да напусне пещерата, защото интернет рутерът, който ѝ позволяваше да се обади за помощ при спешен случай, се повреди.
Докато проблемът се отстраняваше, Фламини остана изолирана в палатка, разказаха тя и членове на екипа ѝ пред всекидневника „Ел Паис“. „Не знам какво се е случило в света… за мен все още е 21 ноември 2021 г.“, каза тя пред репортери, напускайки пещерата днес.
Фламини каза, че прекарва времето си в четене с помощта на изкуствено осветление, упражнения и плетене на вълнени шапки.
Тя е била наблюдавана от технически екип, който е оставял храна в пункт за обмен на информация в пещерата, без да има контакт с нея.
Фламини разполагала с две камери, за да документира преживяването си, което ще бъде превърнато в документален филм от испанската продуцентска компания Dokumalia.
„Имало е много подобни предизвикателства, но нито едно от тях не е било според такива строги правила“, казва Давид Рейес от Андалусийската федерация по спелеология, който е отговарял за нейната охрана.
„Да бъдеш сам и в пълна изолация, без контакт с външния свят, без (естествена) светлина, без времеви ориентири – това се случва за първи път“, каза той пред репортери.
Испанският министър на туризма Ектор Гомес нарече това „екстремно изпитание за издръжливост“, което, както се надява, ще има „голяма стойност“ за науката.
Фламини каза, че един от най-трудните моменти е бил, когато пещерата е била нападната от мухи, но тя „никога“ не е обмисляла да се откаже от предизвикателството.
„Имаше трудни моменти, а е вярно, че имаше и много красиви моменти, но аз се справих много добре със себе си“, каза Фламини.