Две структури към Министерството на икономиката, инвестициите и индустрията (МИИИ) – Държавното предприятие „Управление и стопанисване на язовирите“ (ДПУСЯ) и Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) – вече второ денонощие са на терен и работят по обезопасяването на язовирите „Каленик“ в община Угърчин и „Сеферчер“ в община Габрово, съобщи вицепремиерът и министър на икономиката Александър Пулев.
Екипите са активно ангажирани с дейностите по наблюдение и контрол на водните нива в двата язовира, като същевременно са оказали пълно съдействие на министрите от Министерския съвет. Работата им е част от общите усилия за овладяване на последиците от наводненията в Северна България, предприети съвместно от различни институции.
„Оценявам усилията на колегите и отличната ни координация с министрите на енергетиката и регионалното развитие и с останалите колеги министри под ръководството на премиера“. Това заяви вицепремиерът и министър на икономиката, инвестициите и индустрията Александър Пулев, като подчерта ангажимента на структурите от системата на МИИИ в подкрепа на засегнатите от наводненията общини в Северна България.
Снимка: Пресцентър на МИИИ
Той подчерта, че ръководството на ДАМТН е докладвало през няколко часа за състоянието на всички язовири в страната.
„Екипите на ДПУСЯ бяха на терен и обследваха проблемните язовири, собственост на предприятието“, допълни министърът и посочи, че за двата язовира – яз. „Сеферчер“ и яз. „Каленик“ – са предприети поредица от действия по управление на риска и нивото на водата.
Осъществени са отводняване, укрепителни действия и обезопасяване на съоръженията. Екипите са били на място и вечерта, и сутринта, за да следят състоянието на съоръженията, включително и в днешния ден 24 май.
Експертите съобщават и за двата язовира, че постепенно намаляват водните им нива до нормалния обем, в т.ч. и количеството преливащ воден обем. Специалистите са категорични, че няма опасност за населението и за критичната инфраструктура.
Снимка: Пресцентър на МИИИ
За яз. „Каленик“ уточняват, че при строежа на магистралата е възникнал сериозен проблем с образуването на т.нар. „втори малък язовир“ под истинския, поради проблеми с тръбите и отводняването на терена на строежа.
Екипите на ДПУСЯ и „Автомагистлали“ са освободили речното течение в мястото на направения от тях насип, с цел безпрепятствено провеждане на високите води след язовирната стена и недопускане на завиряване и овлажняване на въздушния откос.
Снимка: Пресцентър на МИИИ
Министър Пулев изказва удовлетвореност от координацията на структурите на МИИИ и на колегите си от кабинета.
„Това беше сериозно изпитание, през което преминахме с високо ниво на взаимодействие. Целта ни е пълна и навременна подкрепа за хората от засегнатите общини“, посочи Пулев.
Той се свърза и с кметове на засегнатите общини, за да ги увери, че държавата и структурите на МИИИ са на линия денонощно, за да оказват помощ на хората.








