Кадровата криза в общинската болница в Карлово поставя под сериозен риск работата на ключови отделения. Недостигът на лекари и претоварването на персонала доведоха до опасения за възможно закриване на звена, които обслужват десетки хиляди души в региона.
Ситуацията се влошава година след като в лечебното заведение бяха спрени ражданията, тъй като педиатрите отказаха да консултират недоносени бебета заради прекомерна натовареност.
В момента д-р Нася Димитрова е единственият дежурен лекар за 11 деца в детското отделение на МБАЛ „Д-р Киро Попов“ – Карлово.
„В момента имам повикване от спешна помощ за консултация отвън, имам дете с продължаваща коремна болка, при ехограф излиза, че има запушен ляв уретер и трябва да бъде приведено в Пловдив. Имам и 3-месечно бебе, което току-що постъпва за прием“, разказа д-р Нася Димитрова.
По думите ѝ след седмица в отделението ще останат само трима лекари. Подобна е ситуацията и в инфекциозното отделение.
„Като регламентиран стандарт за педиатрия се изискват минимум шестима лекари – поне четирима със специалност и двама без специалност. Ние не отговаряме на тези критерии“, обясни тя, като е и началник на детското отделение.
Медиците споделят, че натоварването е изключително високо и практически липсва възможност за нормален отпуск или болнични.
„Работата е толкова натоварена, че е невъзможно да се вземе отпуск или дори да се реагира на лични проблеми. Всички имаме семейства и деца“, посочва д-р Димитрова.
Заради кадровия дефицит лекарите отказват извънредни дежурства, което поставя под риск функционирането на отделенията.
Местни жители изразяват тревога от възможното им закриване.
„Ако затворят болницата, децата ни остават без помощ. Ние сме бедни, нямаме възможност за лечение в Пловдив“, споделя Искра Янкова.
От ръководството на болницата посочват, че условията за работа са сравнително добри.
„Нашата болница е с едни от най-високите заплати в общинското здравеопазване“, заяви управителят д-р Даниел Пранджев.
По думите на ръководството, въпреки обявените стимули, интерес към работа няма.
От общинския съвет в Карлово съобщават, че са предложени допълнителни стимули, включително жилище и поемане на транспортни разходи.
„Лекар, който дойде да работи при нас, ще получи апартамент и при нужда – транспортни разходи“, заяви председателят на общинския съвет Доньо Тодоров.
В същото време част от медиците твърдят, че подобни мерки не се прилагат последователно.
Кметът на община Карлово Емил Кабаиванов посочи, че проблемът е системен и изисква държавна намеса.
„Министерството на здравеопазването и парламентът дълго време не предприемат необходимите решения за общинските болници“, заяви той.
Болницата обслужва около 65 000 души от общините Карлово и Сопот, а за много от тях достъпът до лечение в Пловдив е затруднен.
Източник: bTV





