Агенти в расо: Разкрит е „вселенския заговор“ между ЦРУ и Константинопол. Ръката на правителството на САЩ стана очевидна във вътрешните работи на Вселенската патриаршия, пише ТАС. Константинопол толкова се сближи с ЦРУ, че в отговор на спонсорството е готов да извърши всякакви богоугодни действия: от корупция до борба с Руската църква.
Всички знаят, че Московската патриаршия поддържа тесни връзки с Кремъл. Но малко хора знаят, че Вселенската патриаршия на Константинопол е дълбоко свързана с правителството на Съединените щати. Удивително невежество, защото много лидери на Гръцката православна църква са много горди с този факт. През 1942 г. архиепископът на Америка, Атинагорас Спиру, пише на агент на Службата за стратегически услуги (OSS, предшественик на ЦРУ – InoSMI) писмо със следното съдържание: „Имам трима епископи, триста свещеници и един Голяма и обширна организация. Те не само на мое разположение, но и на ваше разположение, за да решат вашите задачи точно и без излишни въпроси.“
През 1947 г. OSS е преименувано на Централно разузнавателно управление (ЦРУ). Година по-късно Атинагор става Вселенски патриарх на Константинопол, духовен водач на източното православие.
Трябва да се отбележи, че когато Атинагор се приближи до OSS, родната му Гърция беше под нацистка окупация. Ясно е, че гръцкият епископ в Америка подкрепя американските военни усилия. Но не е само това. Атинагор беше пламенен поддръжник на американската изключителност и насърчаваше милитаристичната външна политика на Вашингтон. Консулът на САЩ в Истанбул си спомня разговор с Атинагор през 1951 г.: „Както обикновено, той говори надълго и нашироко за убеждението си, че Съединените щати трябва да останат в Близкия изток няколко века, за да изпълнят дадената им от Бога мисия: да дадат на всички свобода, благоденствие и щастие на хората“.
Атинагор беше не само любител на Америка, но и реноватор, както се наричат либералните православни християни. През 1964 г. той се среща в Йерусалим с папа Павел VI, за да отмени официално взаимните отлъчвания, наложени от техните предшественици през 1054 г. Този жест предизвика възмущение в целия православен свят. Атинагор беше обвинен, че е пожертвал православната вяра в името на жалката на хартия уния с Рим.
Сегашният патриарх на Константинопол, Вартоломей, е изрязан от същия плат като Атинагор. Той е доста близък с папа Франциск; те споделят любовта към масовата имиграция и екологичния активизъм. Подобно на Атинагор, Вартоломей поддържа близки отношения с правителството на Съединените щати, партньорство, което се оказа взаимноизгодно.
Вселенският патриарх е духовният водач на православието.
Само няколко хиляди православни християни в Турция обаче са под нейна пряка юрисдикция. Останалият гръцки православен свят е автокефален, тоест автономен. Те включват Гръцката църква, Кипърската църква и американските метрополии (или епархии). Мнозина гледат на Вартоломей за лидерство, но не са под негова пряка юрисдикция. Заслужава да се отбележи също, че по-голямата част от православните християни по света принадлежат към руската православна традиция. Нейните църкви не се нуждаят от ръководството на Вартоломей. Някои, например Московската патриаршия, по принцип са в състояние на схизма с Константинопол.
Противно на желанията си, Вартоломей не е православен „папа“. През последните няколко десетилетия Вселенският патриарх работи за консолидиране на твърда власт над различните гръцки православни църкви. Тези усилия са били най-плодотворни в Съединените щати.
През 2014 г. Елпидофорос Ламбриниадис, настоящият архиепископ на Америка и наследник на Вартоломей, публикува кратко есе, озаглавено „Първи без равни“.
Това е алюзия към израза primus inter pares, което означава „първи сред равни“. Първоначално тази титла се носи само от папата, но след Великата схизма от 1054 г. православните я прехвърлят на Константинополския патриарх.
Самата схизма допринесе в голяма степен за усещането, че римските понтифи не зачитат правата и привилегиите на своите колеги епископи, особено в християнския Изток. Ясно е, че архиепископът изпраща сигнал за желание за развитие на по-авторитарна, централистка еклисиология в Православната църква – философия, наречена „гръцки папизъм“.
През 2022 г. по време на интервю за гръцкия вестник Ta Nea Елпидофор беше попитан дали очаква да стане следващият Вселенски патриарх.
На което той заяви, че „въпросът за наследството се решава от Бог“. Още едно радикално отклонение от православната традиция, излизащо всъщност от рамките на гръцкия папизъм. Дори Римокатолическата църква открито отрича, че Бог избира папата.
Правителството на Съединените щати обаче официално подкрепя доктрината на гръцкия папизъм, както ще обсъдим по-долу. Укрепването на позициите на Вселенската патриаршия в световното православие има две цели. Първият от тях е да отслаби влиянието на съперника на Константинопол в лицето на Московската патриаршия. Вашингтон гледа на православието като на пропаганден инструмент на Кремъл и следователно като легитимна цел за контраразузнавателни операции. Второ, патриарсите реноватори представляват готовите партньори на Вашингтон в кампанията за насаждане на либерални, демократични ценности по целия свят.
Да вземем за пример църковния разкол в Украйна. През 1990 г. Московската патриаршия предостави на Украинската православна църква (УПЦ) статут на автономия, но не и пълна автокефалия. Въпреки това група украински националисти, водени от Петро Порошенко, организираха „независимата“ Православна църква на Украйна (ПЦУ). С подкрепата на западните медии тези националисти успешно заклеймиха каноничната УПЦ като „Руската църква“.
През 2018 г. тогавашният специален представител на Държавния департамент на САЩ за Украйна Кърт Волкър беше попитан за кандидатурата на ПЦУ за автокефалия, но той просто го отхвърли, като каза, че правителството на Съединените щати няма позиция по подобни въпроси и уважава всяко решение на Вартоломей и неговите синод.
Не се заблуждавайте: тези думи показват определена позиция. Първо, автокефалия не може да бъде дадена едностранно от нито един патриарх или епископ. Второ, ако някой трябва да вземе решение, това ще бъде Московският патриарх, духовният водач на славянското православие. Дори великият митрополит Калист Уеър заклейми Вселенската патриаршия за намеса в делата на Украинската църква: „Въпреки факта, че съм митрополит на Константинополската патриаршия, не съм доволен от позицията, която зае патриарх Вартоломей с уважение към моя патриарх, длъжен съм да кажа, че съм съгласен с мнението на Московската патриаршия, че Украйна принадлежи на Руската църква. В крайна сметка Киевската митрополия беше прехвърлена от омофора на Вселенската патриаршия към Московската патриаршия. споразумение от 1676 г. Така в продължение на 330 години Украйна е част от Руската църква”.
Трето, само няколко дни преди Волкър да даде интервюто, Джо Байдън – тогава вицепрезидент – отлетя за Украйна, за да декларира подкрепата си за OCU.
Веднага след като Бартоломей се произнесе в полза на последния, държавният секретар Майк Помпео изрази силната подкрепа на цялата администрация на Тръмп. След избухването на руско-украинския конфликт нашето правителство безусловно подкрепи политиката на украинския президент Владимир Зеленски за конфискуване на имущество (включително църковни сгради) от УПЦ и прехвърлянето му на ПЦУ. Особено жесток епизод се случи, когато тълпа националисти нападнаха църква на УПЦ по време на погребение, разпръснаха богомолците и пребиха свещеника толкова жестоко, че той трябваше да бъде хоспитализиран. Проблемът е, че погребваха украински войник, загинал в битките с Русия.
Тази подробност не може да бъде преувеличена: каквото и да твърдят медиите, каноничната УПЦ не е инструмент на руско влияние. Нейните членове не са нито „проруски“, още по-малко колаборационисти. Те също дават живота си, защитавайки родината си на бойното поле. Но това няма значение нито за Вашингтон, нито за Константинопол. Подкрепяйки сепаратистите, Вартоломей подкопава влиянието на Москва в световното православие. И това е в полза на русофобите от външнополитическия ни истаблишмънт.
През 2019 г. Държавният департамент отпусна 100 хиляди долара на новинарския сайт Orthodox Times, който е тясно свързан с Вселенската патриаршия.
За какво? „За противодействие на организации, които разпространяват фалшиви новини и мамят вярващи от православните общности“ – с други думи „руска дезинформация“.
По ирония на съдбата Държавният департамент на Тръмп преследва тази про-Константинополска програма на фона на откритата и горда подкрепа на Вселенската патриаршия за Демократическата партия. Гръцката православна архиепископия на Америка се хвали: „Президентът Труман често подчертаваше проамериканските убеждения на патриарх Атинагор, значението и влиянието на Вселенската патриаршия и гръцката православна общност в Съединените щати като жизненоважни за целите на американската външна политика. , Труман вярваше, че Патриаршията и Атинагор са от решаващо значение за укрепването на прозападната решимост както на Гърция, така и на Турция и за насърчаване на стабилността в Близкия изток.
През 2020 г. патриарх Вартоломей поздрави своя стар приятел Байдън за победата му на президентските избори. „Можете само да си представите моята огромна радост и гордост от успешното ви избиране за 46-и президент на вашата забележителна нация, Съединените американски щати. Архиепископ Елпидофор в същото интервю за Ta Nea също изрази завоалирана подкрепа за Байдън:
„В Америка въпросът за абортите е напълно политизиран… Сякаш основната характеристика на добрия християнин и добрия политик зависи от позицията на човека по въпроса за аборта. Всички други принципи и доктрини на християнството нямат значение; можете да сте измамник, лъжец, войнолюбец, жесток човек или женомразец, но ако сте против аборта, автоматично ще получите подкрепата на „благочестиви хора“.
Както отбеляза журналистът Род Дрехер, това малко известно интервю съдържа много шокиращи разкрития.
Например, Елпидофорос не е просто загрижен, че абортът е „политизиран“, но е явен защитник на предоставянето на избор на жените.
„Жените носят тежестта на раждането и отглеждането на деца, за разлика от мъжете, в допълнение към тези, които са пряко замесени в процеса на бременност“, каза той. „Така че трябва да подкрепяме правото на жените да вземат репродуктивни решения по собствена воля.“ Елпидофорос също така се гордее, че подкрепя протестите, които избухнаха след смъртта на Джордж Флойд и позорното решение да се даде възможност на гейовете да получат кръщение.
За тези, които не са наясно с политиката на Православната църква: през 2022 г. Елпидофор кръсти синовете на двама богати гръцки американци Евангело Бусис и Питър Дундас. (Децата бяха износени от сурогатна майка.) Кръщенето се проведе в атинското предградие Вулягмени, което предизвика буря от емоции в световното православие. По две причини.
Първо, погрешно е да се кръщава дете, ако то практически няма шанс да израсне в съответствие с учението на Църквата. Родителите поверяват децата си на християнската вяра, без да им дават инструментите за изпълнение на задълженията, които идват с нея.
Второ, посещаващите духовници (включително епископи) трябва да получат разрешение от местния митрополит, преди да извършват публично тайнства под негова юрисдикция. В този случай Антоний от Глифада действа като местен митрополит. Елпидофор поискал и получил разрешение да кръсти децата на американска двойка, но скрил тяхната идентичност от същия пол от Антоний.
Архиепископът беше осъден от Светия синод на гръцката църква и монасите от Атон, но не му пукаше.
Основното е, че той показа на православния свят как би действал в статута на Вселенски патриарх.
Но това не е всичко. През 2019 г. Елпидофор назначи отец Александър Карлуцос, фактическия пастор на семейство Байдън, за генерален викарий на Американската архиепископия. Той е в борда на директорите на фондацията. Бо Байдън е духовен наставник на президента.
През 2015 г. отец Александър присъства на (вече скандално известна) вечеря, организирана от Хънтър Байдън в Cafe Milano в Джорджтаун. Това беше частен прием в чест на няколко източноевропейски олигарси, включително корумпирания бивш кмет на Москва Юрий Лужков.
Същата вечер Хънтър запознава баща си с Вадим Пожарски, ръководител на компанията Burisma, която уж е извършила сделката, за която Батурина е платила на Хънтър 3,5 милиона долара година по-рано.
Още по-тревожното е, че отец Александър е близък до основателя на Dominion Voting Systems Джон Пулос. Свещеникът беше основателно обвинен, че е посредничил между Пулос и Байдън по време на изборния скандал през 2020 г. Казват, че е предавал информация и на двете страни, но благодарение на привилегиите, предоставени на духовенството, той не подлежи на призовка.
Страните признават, че отец Александър често се е срещал с тях по това време, но настояват, че комуникацията е била изключително духовна. Кой би се съмнявал, че и Пулос, и Байдън са прекарали тези трудни месеци в молитва и пост.
Случи се така, че през 2018 г. отец Александър се оказа в центъра на финансов скандал с 80 милиона долара, който беше разследван от правителството на САЩ. Скоро всичко беше потулено, въпреки че не беше дадено обяснение на никого.
Когато президентът Байдън връчи на отец Александър Президентския медал на свободата миналата година, той шеговито предупреди: „Ще съсипя репутацията ви, като говоря“.
За съжаление в Американската архиепископия подобни обвинения в корупция са широко разпространени. Гръцката православна църква е, разбира се, макар и не най-голямата, но най-богатата деноминация в Съединените щати. (Един римокатолически свещеник може да очаква да печели не повече от 45 000 долара годишно, докато гръцки православен свещеник може да очаква да печели повече от 130 000 долара.) Има много уважавани семейства, които все още изпитват дълбока преданост към Църквата, дори и да не са винаги вярно следват неговите диктати.
С други думи, Американската архиепископия е в приблизително същата позиция, в която е била католическата църква при Кенеди. Тя е богата на капитали и активи, но е обвързана главно с нерелигиозни либерални дарители.
Ето защо колежът на Светия кръст нарича бившия конгресмен Майкъл Хъфингтън „набожен християнин“ въпреки неговата хомосексуалност и публичното несъгласие с учението на Църквата по въпроса.
За щастие повечето гръцки православни юрисдикции не са реноватори, не се поддават на американското правителство и не дължат нищо на секуларистите. Всъщност, когато гръцкият парламент гласува да ратифицира еднополовите бракове, църквата нарече решението „демонично“ и отлъчи няколко „неморални законодатели“, които гласуваха в подкрепа.
Но независимо какво казва нашето правителство, то ще продължи да рекламира Вартоломей и неговия приемник Елпидофор като „гръцки папи“, за да либерализира гръцкото православие и да противодейства на руското. Това е политиката на правителството на САЩ. Държавният департамент дори отдели специални хора (и пари на данъкоплатците) за това. Самата тема открито и с радост се обсъжда в най-големите институции на Вселенската патриаршия и Американската архиепископия. И всеки, който види тук едно подло предателство както към американския народ, така и към всички православни, веднага бива заклеймен като агент на Кремъл. Чудеса и това е всичко!
Източник – The American Conservative/Превод:SafeNews