Всеки път, когато се издават европейски заповеди за арест по подобен начин, те ще падат. Няма да има доверие, че се прилага правото на ЕС.
Така адвокатът на Тони Иванов, Грета Ганева, обясни защо Националният наказателен и административен съд в Мадрид е отказал да изпълни издадената от Софийската градска прокуратура европейска заповед за арест на клиента й.
Обвиненията срещу Иванов са, че той е един от участниците в заговор за дискредитиране на институциите у нас и персонално на главния прокурор Иван Гешев.
„Европейската заповед за арест е средство, предвидено в правото на ЕС във връзка със съдебното сътрудничество“, обяснява пред БНР Грета Ганева. „ЕС е съюз на взаимно доверие. Тази заповед е опростена и ефикасна. За да бъде издадена и удовлетворена тя, трябва да са налице основополагащите два принципа – взаимно доверие и взаимно признаване. Тогава държавите изпълняват искането, въведено в Шенгенската информационна система“.
„Чрез съдебния акт на съда в Мадрид става ясно, че е установено, че не съществува първото условие“, допълва адвокатът. „Испанската държава приема, че българската държава, чрез европейската заповед за арест, не е зачела правото на ЕС и не е гарантирала правото на защита. Тази силно репресивна мярка може да бъде приложена само, ако се гарантира правота на защита. Правото на защита на доверителя ми не е гарантирано. 4 пъти съм искала от българската прокуратура да ми представи обвинението. Получавам отказ“.
„Прокуратурата не преставлява съдебна инстанция и не може да издава европейски заповеди за арес“т, поясни още адвокат Ганева. „Ако ги издава, лицето трябва да има уредена възможност за защита, а това не е налице в случая“.
„Ако има празнота в закона или противоречие на националния закон с правота на ЕС, по силата на член 5, алинея 4 от Конституцията на България, правото на ЕС се прилага с преимущество“, посочи още тя.
„Самият обвиняем не знае в какво е обвинен“, каза още адвокат Ганева.