След тежките наводнения в Северна България държавата се оказала в шокираща ситуация — институциите буквално търсили една-единствена метална тръба, за да възстановят водоснабдяването в Севлиево и засегнатите населени места.
Това разкри регионалният министър Иван Шишков в „Интервюто в Новините на NOVA“.
Водата трябва да тръгне до часове
По думите му до края на деня се очаква водоснабдяването в Севлиево и пострадалите райони да бъде възстановено. След 21:00 часа трябва да приключат строителните дейности, а след това ще започне и пълненето на водопровода.
„Цялото правителство се ангажира с една тръба“
Шишков направи и признание, което предизвика сериозни реакции.
„Колкото и абсурдно да звучи, във всички складове на ВиК дружествата няма такава метална тръба. И цялото правителство се ангажирахме с една тръба“, заяви министърът.
Той уточни, че необходимата тръба е била осигурена от „Булгартрансгаз“.
„Държавата никога не е била готова“
Според Шишков проблемът е много по-дълбок от конкретната авария.
„Няма логика в държавата никога да няма резерв. Държавата никога не е била готова и не е имала резерв за каквото и да е“, коментира той.
Министърът обясни, че ВиК дружествата по принцип почти не използват метални тръби, но това не оправдава липсата на резервни материали при кризисни ситуации.
Реките и деретата също не били почистени
Шишков призна още, че проблем има и с поддръжката на речните корита и деретата. По думите му много от тях не са били почистени достатъчно добре, което е допринесло за тежките последици след проливните дъждове.
А признанието, че държавата е търсила спешно една тръба след бедствието, отново поставя въпроса колко подготвена е България за следващата голяма криза.
SafeNews припомня, че след тежките наводнения нивата на реките започват постепенно да спадат, но десетки населени места все още се борят с последствията от потопа
След потопа: над 100 къщи под вода, един човек е в неизвестност (ВИДЕО)
Източник: NOVA





