Незаконното селище в местността „Баба Алино“ трябва да бъде премахнато възможно най-скоро, за да започне възстановяването на увредената природа в района. Това заяви земеделският министър Пламен Абровски, който посочи, че сигналите за нарушенията са подадени още преди близо три години.
Министърът обясни, че проверките и уведомяването на местната власт са започнали веднага след като неправителствена организация е подала сигнал до Регионалната дирекция по горите за незаконна сеч в района.
Според Абровски държавните институции първоначално са се ангажирали основно с опазването на горската територия, тъй като местността Баба Алино попада в защитена зона от мрежата НАТУРА 2000.
Той предупреди, че нанесените щети върху природата трудно ще бъдат възстановени и подчерта, че отговорността за премахването на незаконните постройки е на Община Варна.
„От гледна точка на строителния надзор и контрол Община Варна се забави значително. Оттук нататък тя трябва да изпълни задълженията си и да премахне обектите, тъй като те са абсолютно незаконни. Едва след това ще можем да започнем възстановяването на природата“, заяви министърът.
Той беше категоричен, че отговорността е на кмета на Варна и призова за стриктно спазване на закона.
„Моят призив е да се спази законът, защото именно законите и тяхното спазване ни правят държава“, подчерта Абровски.
SafeNews припомня, че казусът „Баба Алино“, превърнал се в символ на спорните строителни практики у нас, отново излезе на дневен ред.
Бившият служебен министър на регионалното развитие Николай Найденов определи случая като „емблематичен и скандален“, като заяви, че той разкрива сериозни слабости в контрола върху строителството и работата на институциите.
Кой е затварял очите си? Николай Найденов за „Баба Алино“: Това е криминален случай! (ВИДЕО)
Източник: NOVA





