7 ноември 1996 г. отваря нова страница в историята на НАСА. На тази дата Агенцията изстрелва към Марс космическата сонда „Марс Глобъл Сървейър“ (Mars Global Surveyor).
Това е първата успешна мисия до Червената планета от две десетилетия.
След година и половина, прекарани в коригиране на орбитата на апарата около Марс, космическият кораб започва основната си мисия за картографиране през март 1999 г. „Марс Глобъл Сървейър“ наблюдава Марс от ниска височина, почти полярна орбита.
Какво представлява мисията до Марс?
Мисията преразглежда разбирането на учените за Червената планета. Те изследват цялата марсианска повърхност, атмосфера и вътрешност. Основните констатации включват доказателство, че водата все още тече на планетата на кратки изблици по склоновете на хълмовете, и идентифицирането на свързани с водата минерални находища, което води до избор на място за кацане на марсоход за последваща мисия. Целите на мисията са изпълнени още през януари 2021 г. Тя обаче е продължена в нова фаза. Според първоначалните планове на НАСА, трябва да приключи в средата на 2008 г.
Мисията продължава да изпраща изображения и други данни до ноември 2006 г., когато буквално замлъква. Оказва се, че на 2 ноември 2006 г. космическият апарат спира да отговаря на зададените му команди и съобщения. Причина за това са серия от събития, свързани с компютърна грешка, вероятно причинена от повреда на батерията. Впоследствие, учените на НАСА установяват, че апаратът е преминал в режим „safe mode“
Малко повече за сондата
Това е космически апарат, който обикаля около Червената планета в продължение на близо 10 години. Той е с формата на квадратна кутия, от която се издават слънчевите батерии. Те служат за преобразуването на слънчевата енергия в електрическа. Масата на апарата, пълно натоварен с гориво, е 1060 kg.
По-голяма част от тази маса е съсредоточена в централната част на апарата. Централната кутия е съставена от два отделни модула, разположени един върху друг. Върху т.нар. ракетен модул (включващ ракетните двигатели и гориво) е разположен модула с техническата апаратура – контролните елементи на самия апарат, научно-измервателни прибори и 1750A бордови компютър.
Първоначално, изстрелването на „Марс Глобъл Сървайър“ е било отложено заради лошо време.
Отлагането обаче е било само за денонощие. Причина за това са били плътните дъждоносни облаци над Кейп Канаверал и силния вятър на големи височини над космическия център. Изстрелването бе отложено минута и шест секунди преди насроченото време и нов опит е предвиден за 7 ноември 1996 г. в 17:00 часа по Гринуич.
Интересно е да отбележим, че космическият апарат пътува 750 милиона километра в рамките на 300 дни. Достига до орбитата на Марс на 11 септември 1997 г. Непосредствено преди достигане на Марс, Сървейър запалва ракетните си двигатели за около 22 минути, за достигане на стабилна орбита. Тази маневра е направена с цел забавяне на апарата, при което гравитацията на планетата Марс, фиксира апрата на стационарна орбита.
Сондата има за задача да картографира Червената планета, да изследва магнитното й поле, да анализира атмосферата и повърхността й. „Марс Глобъл Сървайър“ е първата от трите сонди, които са изпратени към планетата в рамките на един месец. Втората, Марс-96, е руска и е изстреляна на 16 ноември, а третата, отново американска – на 2 декември.
НАСА официално прекратява тази мисия до Марс през януари 2007 г.
Източник: БТА