Според доклад, публикуван от няколко международни организации, цели 675 милиона души по света все още нямат достъп до електричество, главно в Африка на юг от Сахара, предава БГНЕС.
В доклада се предупреждава, че светът продължава да не е на път да осигури чист и достъпен достъп до енергия за всички до 2030 г. – една от т.нар. цели за устойчиво развитие, поставени от всички държави от ООН през 2015 г.
„В последно време в света се наблюдава забавяне на глобалния темп на електрификация“, заяви вицепрезидентът на Световната банка по инфраструктурата Гуанджъ Чен в съвместно изявление.
Въпреки че броят на хората, живеещи без електричество, е намалял наполовина през последното десетилетие, от 1,1 млрд. през 2010 г., през 2021 г. 675 млн. души все още живеят без него, се казва в доклада. Около 80% от тях живеят в Африка на юг от Сахара, където дефицитът на достъп до електроенергия е останал почти непроменен от 2010 г. насам.
В доклада се подчертава напредъкът в други области, по-специално повишената степен на използване на възобновяеми енергийни източници в енергийния сектор, но се предупреждава, че този напредък е „недостатъчен“ за постигане на целите, определени от ООН.
„Въпреки че преходът към чиста енергия се осъществява по-бързо, отколкото мнозина смятат, все още е необходимо да се свърши много работа, за да се осигури устойчив, сигурен и достъпен достъп до съвременни енергийни услуги за милиардите хора, които живеят без тях“, заяви Фатих Бирол, изпълнителен директор на МАЕ.
В доклада се констатира също така, че настоящите нарастващи нива на дълга и повишаващите се цени на енергията влошават перспективите за постигане на целта за осигуряване на всеобщ достъп до чисти методи за готвене и електричество през следващите седем години.
Настоящите прогнози показват, че ако не се увеличат допълнително усилията, през 2030 г. светът ще има 1,9 милиарда души, които все още нямат достъп до чисти методи за готвене, и 660 милиона души, които нямат достъп до електричество. Това би било лоша новина за световното здравеопазване. По данни на СЗО всяка година 3,2 млн. души умират от заболявания, причинени от използването на замърсяващи горива и технологии.