В света има само 6 държави с ядрени подводници. За първи път светът се запозна с ядрените подводници по време на Студената война, която драматично промени глобалния отбранителен пейзаж. Според докладите концепцията се появява през 50-те години на миналия век, когато през 1954 г. САЩ пускат на вода USS Nautilus – първата в света подводница с ядрен двигател. Тези подводници се захранват от ядрени реактори, което им позволява да останат под вода за дълъг период от време, без да се налага да излизат на повърхността. Това технологично нововъведение даде на държавите възможност да се прикрият и да получат ново оръжие в арсенала си.
Има само шест държави, които притежават ядрени подводници; нека ги разгледаме накратко.
Съединени американски щати
Западната суперсила САЩ разполага с най-големия ядрен флот в света. Разполага с 66 ядрени подводници – повече от половината от най-близкия си конкурент. Подводните сили на САЩ се състоят от четири оперативни класа – „Охио“, „Лос Анджелис“, „Морски вълк“ и „Вирджиния“ – всички от които са оборудвани с ядрена енергия.
Русия
Русия разполага с общо 31 подводници, което я поставя на второ място в списъка. Понастоящем руската военноморска армия разполага с 10 атомни подводници с балистични ракети (SSBN) от два класа: пет Delta IV (проект 667 BDRM) и пет Borei (проект 955), според докладите.
Китай
Следващият по ред е Китай, който притежава 12 ядрени подводници, шест от които са ядрени ударни подводници (SSN) от клас Shang. Другите типове включват подводница тип 094, подводница тип 095 и подводница тип 091 от клас Хан.
Великобритания
Не много по-назад е Обединеното кралство, което разполага с 10 ядрени ракети във военноморския си арсенал. Ядрените подводници на Обединеното кралство включват клас Vanguard и клас Astute. Друг клас подводници, наречен клас Dreadnought, е в процес на изграждане.
Франция
Близо до съседката си е Франция, която притежава общо 9 ядрени подводници. Някои от ядрените подводници, които Франция притежава, са клас Rubis, клас Suffren, клас Le Triomphant и клас Barracuda. Класът „Рубис“ трябва да бъде изведен от експлоатация до 2030 г. Франция продава и подводниците от клас Suffren на международни купувачи.
Индия
Нова в този списък е Индия, която в момента разполага с 2 подводници с ядрена мощност. Първата подводница, INS Arihant, е спусната на вода през 2009 г. и въведена в експлоатация през 2016 г. Тя е построена в Индия с помощта на Русия. Втората атомна подводница, INS Arighat от клас SSBN, наскоро беше въведена в експлоатация във Висакхапатнам, което засили позициите на Индия в областта на военноморската отбрана в света.
Предимства на ядрената енергия
Ядрената енергия предлага няколко съществени предимства, които я превръщат в ключов компонент на световния енергиен микс. Едно от основните ѝ предимства е способността ѝ да генерира големи количества електроенергия с минимални въглеродни емисии, което спомага за борбата с изменението на климата. За разлика от изкопаемите горива, ядрените електроцентрали на практика не произвеждат замърсители на въздуха, което допринася за по-чист въздух и по-добро обществено здраве. Освен това ядрената енергия е изключително надеждна, тъй като осигурява стабилно и непрекъснато електроснабдяване независимо от метеорологичните условия. Отрасълът подпомага и икономическия растеж, като създава многобройни високоплатени работни места и стимулира местните икономики. Освен това силният граждански ядрен сектор укрепва националната сигурност, като намалява зависимостта от чуждестранни енергийни източници и насърчава технологичния напредък. Като цяло ядрената енергия е устойчив и ефективен енергиен източник, който играе жизненоважна роля в задоволяването на нарастващите енергийни нужди в света, като същевременно опазва околната среда.
Първата подводница
Американската подводница „Наутилус“ е първата в света подводница с ядрен двигател.
On this day in 1954, the world’s first nuclear powered submarine, the USS Nautilus, is christened. pic.twitter.com/x5oHeU7gBP
— Military History Now (@MilHistNow) January 21, 2017
Подводницата е построена от Сектора за военноморски реактори на Комисията по атомна енергия. „Наутилус“ е въведена в експлоатация на 30 септември 1954 г. в Гротон, Кънектикът, а първото ѝ плаване с ядрена енергия е на 17 януари 1955 г.
Източник = Times of India/Превод:SafeNews