Постигането на здрави зъби понякога е трудно. Дори венците са едни от най-чувствителните човешки органи. Докато някои храни и напитки поддържат здрави зъби и венци, други могат да доведат до кариес, ерозия и развитие на орални заболявания.
Сода във всякакви варианти
Подсладени напитки като сода, подсладени напитки с кафе и енергийни напитки имат редица отрицателни ефекти върху здравето. Те насърчават сърдечно-съдови заболявания, наддаване на тегло, инсулинова резистентност и други. Следователно може да не е изненада, че сладките напитки също са вредни за вашите зъби и венци. Тези напитки влияят на вашите зъби по два вредни начина: те са киселинни и осигуряват гориво за бактериите, провокиращи кариеса. Бактериите, стимулиращи кариеса, като Streptococcus mutans, се хранят със захар и произвеждат киселини, които деминерализират или разграждат зъбния емайл. Така че киселинните, сладки напитки като кола доставят един-два удара на зъбите ви. Те не само са естествено киселинни, но водят и до допълнително производство на киселина.
Изследванията показват, че безалкохолните и сладките напитки са изключително ерозивни за вашите зъби. Всъщност честата консумация на киселинни газирани напитки като сода и спортни напитки се счита за основен диетичен фактор за зъбната ерозия.
Въпреки че някои хора може да смятат, че диетичната сода е по-добър избор за орално здраве, това не е така.
Всъщност е доказано, че диетичната кола е дори по-ерозираща за зъбния емайл от обикновената кока-кола. Изследователите предполагат, че диетичната кола всъщност може да е по-ерозивна за зъбите, тъй като съдържа лимонена киселина, която се свързва с калция и го отстранява от зъбите.
Държането или разпръскването на сода и други киселинни напитки в устата ви може да бъде особено проблематично, тъй като това увеличава времето, през което киселинното вещество е в контакт със зъбите ви.
Освен това проучванията показват, че при млади възрастни консумацията на подсладени напитки е свързана със зъбен кариес или кариес, което е основен фактор за загубата на зъби.
Поради тази причина е най-добре да избягвате или ограничавате сладките, киселинни напитки, доколкото е възможно.
Трапезна захар, бонбони и други източници на добавена захар
Както бе споменато по-горе, захарта храни вредни бактерии в устата ви. Това води до производството на киселини, които разграждат зъбния емайл. Ето защо приемът на добавена захар с храната се счита за най-важният рисков фактор за кариеси.
„Имайте предвид, че не е доказано, че естествените захари, намиращи се в храни като плодове и млечни продукти, значително допринасят за зъбния кариес“, съветват експерти.
Това е така, защото източниците на естествени захари осигуряват защитни съединения, като фибри и минерали, и стимулират потока на слюнката в устата, което помага за защитата на зъбите и венците. От друга страна, добавените захари като царевичен сироп с високо съдържание на фруктоза и трапезна захар могат значително да допринесат за развитието на кариеси и лошо орално здраве. Многобройни проучвания показват, че децата и възрастните с диети с високо съдържание на добавена захар имат значително по-голям риск от кариес и заболяване на венците.
Захарни зърнени храни и печени сладкиши
Много хора започват деня си с купа сладки зърнени храни или поничка с глазура. Тези храни са с високо съдържание на добавена захар и рафинирани въглехидрати. Тези съставки не са добри за зъбите. Някои зърнени храни и сладки печива съдържат няколко чаени лъжички добавена захар на порция, което може да допринесе за ерозия на зъбите и заболяване на венците. Готовите за консумация зърнени закуски и сладкиши на зърнена основа са едни от най-големите участници в приема на добавена захар при деца и юноши на възраст 6–19 години.
Ако често посягате към храна за закуска с високо съдържание на добавена захар, като подсладени зърнени закуски или сладкиши, опитайте да преминете към по-питателна закуска с ниско съдържание на захар. Ето няколко идеи:
купа обикновена овесена каша, покрита с ядково масло и горски плодове
Бял хляб и рафинирани нишестени храни
Рафинираните въглехидрати, като бял хляб и бял ориз, и някои храни, съдържащи нишесте, като картофен чипс, могат да допринесат за лошо орално здраве. Както при добавената захар, бактериите в устата бързо ферментират захарите, намиращи се в източници на въглехидрати като бял хляб и чипс, което произвежда киселина, разяждаща емайла. Яденето на много от тези храни е свързано с повишен риск от кариес.
Нещо повече, някои изследвания показват, че нишестените храни могат да увеличат ефекта на захарта, причиняващ кариес. Нишестетата са лепкави, което увеличава времето, през което захарта остава върху зъбите, и води до продължителна киселинна среда в устата.
Замяната на преработени нишестени храни, като бял хляб и картофен чипс, с по-богати на хранителни вещества източници на въглехидрати, като цели плодове, сладки картофи и пълнозърнести храни, може да помогне за подобряване на вашето орално здраве.
Плодов сок и плодови попсове
Въпреки че 100% плодов сок съдържа изобилие от важни хранителни вещества, пиенето му твърде често може да не е здравословно за вашите зъби. Плодовите сокове са киселинни и могат да разрушат зъбния емайл. Това е особено вярно за по-кисели видове, като гроздов, портокалов, ябълков и лимонов сок. Плодовете, приготвени с кисели плодови сокове, плюс добавена захар, също могат да увредят зъбите.
С други думи, ледените сокове са по-кисели и следователно по-разрушителни за зъбите от течните сокове.
Въртенето или задържането на сокове или сокове в устата ви удължава излагането на киселина, като допълнително уврежда зъбите. Яденето на замразени плодове се счита за силно разрушително за зъбите и трябва да се избягва за оптимално орално здраве.
Източник: Actualno