Билките и подправките са известни със способността си да изчистват отровите от тялото. С тяхната дълга история, популярност и отчетена ефективност, не е чудно, че много хора се обръщат към тях, за да подпомогнат вродената способност на тялото си да детоксикира.
Като допълнение към здравословната диета и редовните упражнения, може да обмислите да включите някои от тези билки и подправки, известни със своите детоксикиращи свойства.
Кориандър
Телата ни са изложени на тежки метали всеки ден чрез храна, вода, фармацевтични продукти, промишлени продукти, замърсяване и др. Когато тежките метали се натрупат, за да достигнат токсични нива, те могат да доведат до набор от симптоми и хронични състояния. Химическите съединения в кориандъра действат като естествени почистващи агенти, свързвайки се с токсичните метали и ги разхлабвайки за по-лесното им транспортиране извън тялото.
Известен със своя уникален вкус, който не може да бъде сбъркан и често използван в мексиканската кухня, кориандърът може да се включи във всякакви храни – ястия от птици и риба, салати, салси, смутита и др. Може лесно да се намери в хранителни магазини, ако искате да го добавите към вашата билкова градина.
Червена детелина
Тази билка отдавна се събира за използване в различни препарати, включително чайове, тинктури, капсули и продукти за локално приложение. Цветовете поддържат функцията на черния дроб, като стимулират производството на жлъчка и действат като ефективен диуретик, помагайки за пречистване на кръвта и освобождаване на тялото от излишните течности. Те са богати на изофлавони – водоразтворими съединения, които имат подобни на естрогена ефекти и подобряват кръвообращението, здравето на сърцето и симптомите на менопаузата.
Червената детелина също е ценен източник на много хранителни вещества, включително калций, хром, магнезий, ниацин, фосфор, калий, тиамин и витамин С.
Глухарче
Традиционно използвано като диуретик, предварителните изследвания показват, че глухарчето може да помогне за подобряване на функцията на черния дроб и жлъчния мехур. Със забележителна хранителна стойност, глухарчето е пълно с витамини A, B6, C, D и K, плюс минерали като желязо, калий, цинк и по-високи нива на бета каротин от морковите.
На практика нито една част от растението глухарче не се изхвърля, тъй като коренът, листата и цветята са годни за консумация и се използват за терапевтични цели. Опитайте да накиснете корените, за да направите чай от глухарче, задушете цветята като гарнитура или добавете суровите листа към любимата си салата.
Куркума
Куркумата е растение от семейството на джинджифила, което се използва широко в аюрведа и китайската медицина за лечение на храносмилателни и чернодробни нарушения. Куркуминът е мощният фитохимичен компонент, който придава на куркумата нейния отличителен яркожълт цвят и стимулира производството на жлъчка от жлъчния мехур. Жлъчката елиминира токсините в черния дроб и подмладява клетките, които разграждат вредните съединения
Куркуминът също е известен със своите противовъзпалителни и антиоксидантни ефекти. Според Medical News Today, фитохимикалът се проучва, за да се определи дали може да бъде полезен за предотвратяване и лечение на рак и невродегенеративни състояния, включително болестта на Алцхаймер. За да получите най-голяма полза за здравето, имате нужда от повече от случайно поръсване на куркума, така че добавката може да е правилният начин. Но готвенето с куркума може да бъде приятно и полезно.
За да увеличите ефективността, подправете вашето ястие, съдържащо куркума, с черен пипер. Проучване, публикувано в Clinical Pharmacokinetics, показва, че поглъщането на куркумин в комбинация с пиперин, алкалоида в пипера, повишава бионаличността на куркумин с удивителните 2000%.
Бял трън
Билката, която най-често се препоръчва за поддържане на чернодробната функция, е бял трън. Неговото активно съединение, силимарин, е клинично доказано, че стабилизира клетъчните мембрани и стимулира пътищата на детоксикация. Освен това има противовъзпалителни ефекти и някои проучвания показват, че дори може да помогне на черния дроб да регенерира тъкан.
Тъй като силимаринът не е много водоразтворим или не се абсорбира добре от тялото, повечето продукти от бял трън са стандартизирани препарати, съдържащи 70 до 80 процента силимарин.
Източник – iwoman.bg