В Бургаска област се разследват 29 души заради търговия с гласове.
Една от най-мащабните акции беше проведена в Несебър. У висшия общински служител Паскал Апостолов бяха открити близо половин милион лева предвидена за търговия с гласове. Месец по късно какво се случва с разследването и има ли сигнали за купуване на гласове?
Това, което са разбрали от MediaMall е, че по случая вече има изготвено работно обвинение и не е изключено освен общинският служител в Несебър да има и още разследвани лица.
От 50 до 300 лв. са вървели цените за глас преди местния вот.
Интересна тенденция е, че са установени лица от ромски произход, които сами са предлагали списъци на избиратели на политически формации. В повечето случаи, обаче, ставало въпрос за измама, тъй като списъците били с данни на несъществуващи хора. Близо месец след акцията на полицията в Равда търсим общинския служител в дома му.На място не откриваме никого. Съседи разказват, че Апостолов идва рядко и живее в Бургас.
„БНТ: Парадирал ли е със скъп начин на живот?-Не, не е парадирал“, отговори съседка на Апостолов.
Съседи нямат обяснение за намерената сума от близо половин милион лева.“Никой не се е опитвал да ме подкупва като глас“, каза съседка.
В Равда ден преди вота отричат да е имало масово купуване на гласове.“Дочуваме някакви неща, но …“
„Може да има, може и да няма.“
„Поне на мен никой не ми е предлагал пари.“
Разследващите твърдят, че за първи път се стигнали до организатор на високо ниво.Общинския служител обаче след 24 часа в ареста беше пуснат на свобода веднага след акцията. „Сами може да сметнете с 400 хиляди лева какъв брой гласове могат да бъдат осигурени“, коментира ст. комисар Емил Павлов, директор на ОДМВР- Бургас.
От началото на кампанията са получени 110 сигнала в полицията за купуване на гласове. Сумите, които се предлагат са различни в зависимост от общината.“В Несебър данните, които имаме е, че се стига до 300 лв. В други общини 50 лв“, каза ст. комисар Емил Павлов.
Набелязват се лица с по-нисък социален статус, както и безработни. Най-често офертите на дилърите включват пари, опрощаване на дългове или закупуване на черна и бяла техника. В рисковите секции в областна е осигурена допълнителна охрана от Жандармерията. Едни от тях се намират в селата Оризаре и Гольовци.
„БНТ: Тук са най-скъпите тарифи за глас до 300 лв, така ли е?- А, така ли? Защо на мен не дават!““Ще гласуваш ли за мен, да. Толкова и си заминават. Без пари. Преди години имаше такава работа, сега няма. Никой не дава.“
По данни на полицията лицата, които са разследвани за търговия с гласове са от активния криминален контингент.