Правната комисия на Народното събрание гласува на първо четене текстовете от Наказателно-процесуалния кодекс и Закона за съдебната власт, с който се създава механизъм за разследване на главния прокурор. Предложението е на служебния правосъден министър.
Подкрепа за текстовете дадоха 12 депутати, осем се въздържаха, а един гласува „против“. Така, според текстовете, вече ще има съдебен контрол върху отказите за образуване на досъдебно производство от прокуратурата, ефективността на наказателното производство и други.
Крум Зарков заяви, че законът трябва да бъде приет окончателно от парламента, защото моментът е назрял. Освен това обществото не желае да се занимава повече с този въпрос, смята той.
Марин Маринов от ГЕРБ-СДС попита дали с този въпрос се изчерпва изцяло съдебната реформа, ако предложените законопроекти за промени в съдебните закони, не само този, уреждащ механизма за разследване на главния прокурор, бъдат приети.
Надежда текстовете да минат в парламента изрази и Милен Матеев от „Продължаваме Промяната“ .
От ДПС се въздържаха, а Хамид Хамид заяви, че от ДПС ще поставят пред парламентарните групи отново на дневен ред проекта им за конституционни промени, от които „да започне истинската реформа в съдебната власт“.
Съдебната реформа ще приключи, когато в българското общество се създаде чувство за справедливост. Мисля, че още е далеч от него, коментира Петър Петров от „Възраждане“.
Александър Николов от „Български възход“ заяви, че няма как да се провежда съдебна или правна реформа от Народно събрание, което няма сили да излъчи мнозинство и кабинет.