Точно преди да достигне върха на Еверест, австралийският инженер Джейсън Кенисън каза на майка си в разговор с FaceTime, че ще я види, когато се върне. Той изпълняваше мечтата си – да застане на върха на света и да събере средства за любимата си благотворителна организация, Spinal Cord Injuries Australia.
Но това видеообаждане беше последният път, когато Джил Кенисън вижда сина си жив. Докато 40-годишният мъж се спуска от върха, той хваща височинна болест и умира.
Кенисън е сред 12-те потвърдени смъртни случая след пролетния сезон на изкачване на Еверест – един от най-смъртоносните през последните години. Петима алпинисти остават в неизвестност
Смъртните случаи са повече от тези през 2019 година, когато 11 души загубиха живота си, а станала популярна в социалните мрежи снимка показа точно колко пренаселен е върха.
The staggering number of people trying to summit Mt. Everest 🤨
— Wall Street Silver (@WallStreetSilv) May 31, 2023
Тазгодишните жертви се поддадоха на вечните рискове от изкачването на Еверест – трима шерпи загинаха при серак или падане на лед, а останалите се разболяха, като Кенисън.
Но високият брой на смъртните случаи поднови разговорът за пренаселеността, след като в Непал бяха издадени рекорден брой разрешителни за катерене, и задълбочи опасенията относно въздействието на изменението на климата върху планината.
Задръствания
Местните жители в Непал, най-популярната отправна точка за алпинисти, смятат, че локдауна заради COVID е довел до увеличаването на броя на хората, искащи да изкачат Еверест, като тази година са издадени безпрецедентните 900 разрешителни.
„Наличието на толкова много хора оказва натиск върху „задръстванията“ по маршрута за катерене“, казва Гарет Мадисън от базираната в САЩ компания Madison Mountaineering пред агенция Ройтерс.
Те се образуват, когато планинарите трябва да хванат прозорец с благоприятно време, за да достигнат върха. Всички трябва да избягват въздушни потоци или тесни ивици силен вятър в горните слоеве на атмосферата. Опашки могат да бъдат образувани и от неопитни и неподготвени катерачи.
Изключително разреденият въздух на върховете, по-високи от 8000 м, затруднява дишането и алпинистите често използват кислородни бутилки, за да оцелеят, но задръстванията оказват натиск върху доставките.
Голямата надморска височина може да накара тялото да произвежда излишна течност и да причини подуване на белите дробове и мозъка. Това може да доведе до умора, задух и загуба на координация.
Ейдриън Балинджър от базираната в САЩ Alpenglow Expeditions, която води катерачи от страната на Китай, каза, че някои компании от Непал са придружавали алпинисти до Еверест, дори ако нямат достатъчно опит да се ориентират в зоната на смъртта.
Експедициите на Еверест са основен източник на доходи за Непал, чието правителство често е критикувано от някои западни алпинисти, че
позволява на всеки, който може да плати таксата от 11 000 долара за разрешение, да тръгне към върха
Правителството отрича това.
В допълнение към разрешителното всеки алпинист харчи най-малко 26 700 долара за експедиция в Непал, включително за такси за разрешителни, бензин, храна, водачи и местни пътувания, според шерпите.
Юбарадж Кхативада, директор в Министерството на туризма на Непал, отхвърли критиките относно броя на издадените разрешителни. Говорейки миналия месец, той каза, че екип от лекари и правителствени служители ще бъдат разположени в базовия лагер на Еверест за първи път, за да управляват дейностите по катерене през целия сезон.
„Ние сме загрижени за тяхната безопасност и сме добре подготвени да се справим с тълпата, като разпределяме офертите за върха, стига прозорецът за добро време да подсигурява това, за да гарантираме, че изкачването протича гладко, доколкото е възможно“, каза той пред AFP.
Лукас Фуртенбах, чиято базирана в Австрия туристическа компания е придружила поне 100 души към върха от 2016 г. насам, подчерта необходимостта от лесно достъпен кислород предвид заплахата от пренаселеност. Той каза, че компанията му е взела мерки, за да гарантира, че клиентите им никога няма да останат без кислород и че са записали нулеви инциденти.
The first expeditions were noble and heroic, but 70 years later thousands have now climbed Everest. There’s nothing left to conquer there.
It’s an ego trip for middle-aged weekend warriors, often off the back of exploiting local Sherpa guides.
Two people died in this queue⬇️ https://t.co/Pw0YUYWmBC pic.twitter.com/yUADBDedlF
— Mike Diplockre (@MikeDiplockre) June 4, 2023
„Правилната кислородна логистика е изключително важна, ако има много хора, които се катерят едновременно. Убеден съм, че с минимална безопасност, оборудване и логистични стандарти за всички оператори бихме могли да избегнем много от смъртните случаи, които се случват днес на Еверест“, каза той пред BBC.
Други опасения
Въпреки че тази година не е имало смъртни случаи поради лавини, тези събития представляват приблизително 40% от смъртните случаи през последните години, според The Himalayan Database.
Лавина през 2014 г. уби 16 души в това, което се смята за най-тежкия инцидент в планината в съвременната история.
Алпинистите също трябваше да се борят с по-високите температури, които разтопиха ледниците и причиниха образуването на езера.
Учените отбелязаха, че поради изменението на климата температурите на Тибетското плато, където се намира Еверест, са се повишили с около 2C за 40 години от 1979 г
А когато снегът се топи, ледникът губи покритието си от слънцето, което го кара или да се превърне във вода, която се спуска по склоновете, или да се изпари във въздуха поради силни ветрове, според изследване, публикувано през 2022 г. от климатичните промени на Университета на Мейн институт.
Климатичните ефекти ще „променят изживяването“ по време на изкачването на Еверест, тъй като на мястото на снега и леда се открива повече скална основа, а ледопадите и лавините стават по-„динамични“, се казва в проучването. Топенето на ледниците може също да „дестабилизира“ базовия лагер, в който се намират около 1000 катерачи и логистичен екип по време на пиковия сезон.
Но плановете за преместване на лагера наскоро бяха отложени. Миналия месец лидерите на шерпите казаха пред BBC, че предложенията за преместването му са непрактични.
Променящият се терен е смущаващ за водачите, които прекосяват района от години
„Казват, че всеки път, когато се върнат, планината изглежда различна. Там, където имаше лед миналата година, има вода, където имаше твърд сняг, сега е мек сняг“, каза ветеранът водач Пасанг Янджи Шерпа в подкаст след пролетен сезон 2022 г.
Тази година имаше необичаен снеговалеж, който обикновено се случва през зимните месеци, каза Анг Тшеринг Шерпа, бивш президент на Непалската асоциация по алпинизъм, пред AFP. Това повишава риска от лавина, тъй като пресният сняг е мек, каза той.
За Фуртенбах въздействието он изменението на климата изглежда „забележително и невиждано досега“.
„Предполагам, че през следващите пет до 10 години бавно ще започнем да виждаме дали и как маршрутът за изкачване на Еверест ще бъде повлиян от глобалното затопляне“, каза той пред BBC.
Примамливостта на върха остава
През този сезон имаше и няколко драматични спасявания, като и рекорди. Миналия месец непалският водач Геле Шерпа пренесе малайзийски алпинист надолу от 8500 м надморска височина в продължение на шест часа.
Sherpas rescuing guy from crevasse on Mt. Everest pic.twitter.com/JVZN1IoVlM
— Creepy.org (@CreepyOrg) June 5, 2023
Отделно, Ками Рита Шерпа от Непал достигна върха за рекорден 28-и път, затвърждавайки репутацията си на „човека от Еверест“ пред света.
А по-рано Хари Буда Магар, бивш войник от гурките, който живее във Великобритания, изкачи Еверест с протези на краката. Той е първият в света с двойна ампутация над коляното, постигнал това постижение.
Нещастието и триумфът, които се делят само от няколко дни, показват необходимостта от строга подготовка за покоряване на Еверест и оцеляване в най-враждебните условия, казват експертите.
„Трагедиите, смъртните случаи и драмата играят жизненоважна роля защо хората са привлечени от Еверест. Това е най-високата точка на тази планета, но също така и едно от най-опасните места на земята. Тази комбинация привлича хората“, обяснява Фуртенбах.