10 съвета, които ще спасят здравето ви след отмяната на „лятното“ часово време. Как отмяната на „лятното часово време“ ще се отрази на здравето.
Ето 10 съвета, които ще спасят здравето ви след отмяната на „лятното“ часово време
Когато часовниците са настроени на зимно часово време, ние получаваме допълнителен час дневна светлина сутрин, но това предимство не трае дълго – само няколко седмици, докато дните стават по-къси и изгревът става по-късен. В края на декември, в най-късия ден от годината, слънчевата светлина в Украйна продължава само 8 часа.
Увеличаването на продължителността на тъмнината може да доведе до лошо настроение и депресия при някои хора и да допринесе за умора, мускулни болки и отслабени кости поради дефицит на витамин D, който зависи от слънчевата светлина.
Липсата на слънчева светлина може да наруши функционирането на хипоталамуса – частта от мозъка, отговорна за регулирането на циркадния ритъм на тялото, както и производството на мелатонин (хормона на съня) и серотонин (хормона на настроението).
Въз основа на огромните доказателства, че лятното часово време е неестествено и нездравословно, те предлагат да се премахне лятното часово време и да се приеме стандартно часово време.
Ще се отрази ли наистина смяната на часовниците на здравето ни?
Напоследък все повече се говори за негативното въздействие на смяната на часовника върху здравето на хората. Научните изследвания потвърждават, че преминаването към лятно или зимно часово време може да има следните последствия:
Повишен риск от миокарден инфаркт при хора със сърдечни проблеми.
Повишена вероятност от развитие на диабет и сърдечно-съдови заболявания.
Нарушаване на тонуса на симпатиковата нервна система, което може да доведе до сърдечни заболявания.
В допълнение, преходът към различен времеви режим често води до умора, намалена работоспособност и появата на депресия. Следователно отмяната на лятното часово време може да бъде полезна стъпка, която опростява ежедневните ритми и в същото време минимизира отрицателното въздействие върху здравето.
Съвети за здраве
След отмяната на „лятното“ часово време е важно да се погрижите за здравето си, особено по отношение на адаптирането към новото ежедневие. Ето десет съвета, които ще ви помогнат с това:
Постепенно адаптиране към нов режим на сън
Опитайте се постепенно да преминете към новия часови график, като заспивате 15-30 минути по-рано всяка вечер, докато достигнете необходимото количество сън.
Редовен режим на сън
Създайте последователен график за сън, при който си лягате и ставате по едно и също време всеки ден, включително през почивните дни.
Физическа дейност
Редовните физически упражнения ще помогнат за подобряване на качеството на съня и общото състояние на тялото. Изберете удобно за вас време за спортуване.Здравословно хранене
Отделете време за приготвяне на здравословни ястия, които съдържат достатъчно витамини и минерали.
Почивка и релакс
Вградете време в графика си за релаксация, медитация или други техники за намаляване на стреса, които ще ви помогнат да подобрите качеството на съня си.
Ограничения за кафе и алкохол
Избягвайте кафето и алкохолните напитки преди лягане, тъй като те могат да затруднят заспиването и да повлияят на качеството на съня ви.
Създаване на комфортна среда за сън
Осигурете си тъмна, хладна и тиха среда за спокоен сън.
Електронни устройства преди лягане
Избягвайте да използвате смартфони, таблети и други електронни устройства преди лягане, тъй като те могат да попречат на заспиването.
Спете на чист въздух
Ако е възможно, прекарвайте време на открито през деня, за да подобрите своя циркаден ритъм и да улесните заспиването вечер.
Насочване към специалист
В случай на проблеми със съня или адаптиране към нов режим, по-добре е да се консултирате с лекар за съвет и препоръки.
Източник: РБК Украйна/Превод: SafeNews