Септември започна с тайфун, който връхлетя Хонконг, изкоренявайки дървета и наводнявайки града. Това беше първото от поредица екстремни метеорологични явления, които засегнаха 10 държави само за 12 дни. Най-катастрофални бяха наводненията в Либия, които убиха повече от 11 000 души. Хиляди са все още в неизвестност.
Учените предупреждават, че тези видове екстремни метеорологични явления, засягащи страни по целия свят, може да станат все по-често срещани. За това винят ускоряването на климатичната криза. Те се опитавт да окажат натиск върху правителствата да се подготвят.
„Глобалното затопляне всъщност променя свойствата на валежите по отношение на честота, интензивност и продължителност“, обяснява Юнг-Юн Чу, учен по атмосфера и климат в Градския университет на Хонконг, пред CNN. Той добавя, че опустошението това лято се дължи на комбинация различни фактори, включително естествени климатични колебания.“
Големият брой жертви подчертават спешната необходимост правителствата да се подготвят за тази нова реалност.
„Правителствата трябва да са готови“, казва Чу. „Те трябва да започнат да мислят за това, защото никога преди не са изпитвали подобни екстремни събития.“
Една от най-лошите бури в Европа
Този месец участъци от средиземноморския регион бяха връхлетени от бурята Даниел. Тя бе резултат от много силна система с ниско налягане, превърнала се в „лекарство“. Това е сравнително рядък тип буря с подобни характеристики на урагани и тайфуни, които могат да донесат опасни валежи и наводнение.
Бурята, която се образува на 5 септември, засегна първо Гърция, освобождавайки повече дъжд, отколкото обикновено се наблюдава за цяла година. Улиците се превърнаха в смъртоносни реки, потопиха цели села и принудиха аварийните работници да се движат с надуваеми лодки, за да спасяват семейства от наводнените им домове.
Най-малко 16 души са загинали, според гръцкия премиер Кириакос Мицотакис. Той нарече случилото се „една от най-мощните бури, връхлитали някога Европа“.
„Наводненията, които последваха опустошителните горски пожари в страната, „имат отпечатъци от изменението на климата“, казва гръцкият министър на околната среда Теодорос Скилакакис пред CNN. „Имахме най-топлото лято в историята. Морето беше много топло, което доведе до това уникално метеорологично събитие.“
Съседна Турция също усети удара, регистрирайки най-малко седем смъртни случая. Жителите в гористи райони трябваше да газят през вода, висока до коленете, заобиколени от паднали дървета. Части от Истанбул, най-големият град в страната, видяха смъртоносни внезапни наводнения, които убиха най-малко двама души.
Тежки наводнения удариха и България, северно от Гърция, с потвърдени най-малко четири смъртни случая
На други места в Европа отделна буря на име „Дана“ предизвика проливен дъжд в цяла Испания. Тя нанесе щети на домовете на хората и уби най-малко трима.
Разруха в Либия
Досега най-опустошителното въздействие беше усетено в Либия. Бурята Даниел се движеше през Средиземно море, набирайки сила от необичайно топлите води на морето. След това удари бедната държава, изля проливен дъжд и унищожи цели квартали.
Катастрофалните валежи причиниха срутването на два язовира, отприщвайки 7-метрова вълна, според Международния комитет на Червения кръст (МКЧК). Водата се втурна към крайбрежния град Дерна.
Повече от 11 000 души са мъртви и поне още 10 000 все още са в неизвестност, според ООН. За много от тях се смята, че са били отнесени в морето или затрупани под развалините.
Експертите казват, че мащабът на бедствието е значително увеличен от комбинация от фактори – разпадащата се инфраструктура, неадекватните предупреждения и въздействието на ускоряващата се климатична криза.
„Това е трагедия, в която климатът и капацитетът са се сблъскали, за да причинят тази ужасна, ужасна трагедия“, каза ръководителят на хуманитарната помощ на ООН Мартин Грифитс.
Либия е разкъсвана от гражданска война и политическо противопоставяне в продължение на почти десетилетие. Нацията е разделена между две съперничещи администрации от 2014 г. насам. Една от тях не е призната от по-голямата част от международната общност. Именно тя контролира региона, в който се намира Дерна.
Разпокъсаното състояние на северноафриканската държава я направи неподготвена за наводненията, казват експерти. Този факт може да попречи и на доставката на спешно необходимата хуманитарна помощ.
„Ситуацията в Либия непрекъснато се влошава поради годините на конфликт и нестабилност. Те са усложнени от въздействието на изменението на климата“, казва Киаран Донъли, старши вицепрезидент за реакция при кризи, възстановяване и развитие в Международния спасителен комитет. „В световен мащаб изменението на климата направи тези екстремни метеорологични явления по-чести и интензивни. Така общностите се справят по-трудно с възстановяването.“
Тайфуни в Азия
Въпреки че мащабът на опустошението и загубата на човешки живот беше по-малък в Азия, тя също бе ударена от смъртоносни и безпрецедентни бури.
Два тайфуна – „Саола“ и „Хайкуи“ – преминаха през региона в рамките на дни един от друг. Те причиниха щети в самоуправляващия се остров Тайван, град Хонконг и други части на Южен Китай, включително Шенжен.
Въпреки че тайфунът Саола затвори училища и предприятия в Хонконг за два дни, истинските щети настъпиха седмица по-късно. Тогаваградът беше връхлетян от внезапна буря, с внезапни наводнения, потапящи метростанции и пътища.
Според властите в Хонконг бурята е донесла най-високите почасови валежи от началото на воденето на отчети през 1884 г.
Двойните тайфуни бяха „изключителен случай“, който създаде условия за необичайно силна буря следващата седмица, кавза Чу.
Тайфуните донесоха две бавно движещи се въздушни маси, и двете тежки от влага движещи се в различни посоки – които се сблъскаха и изхвърлиха тази вода над Хонконг
„Ако имаше само един тайфун, той нямаше да причини такъв силен валеж“, обяснява тя пред CNN. Тя добави, че въпреки че събитието не е изрично свързано с изменението на климата – събиращите се тайфуни са се случили „случайно“, то причиненото от човека глобално затопляне помага за подхранването на по-силни бури. „Ако климатът се затопли, ако океанската повърхност стане по-топла, атмосферата може да задържи повече влага. Ако температурите се повишат с един градус, атмосферата може да задържи 7% повече влага.“
Тя посочи историята на рекордите за почасови валежи в Хонконг.
„В миналото е имало десетилетия между рекордните валежи“, казва Чу. „Но пропуските между записите бързо намаляват. Със затоплянето на нашия свят екстремните метеорологични условия, които се случваха веднъж в живота, стават все по-чести явления.“
Проливен дъжд в Америка
Части от Северна и Южна Америка също са наводнени. Бразилия регистрира повече от 30 смъртни случая миналата седмица след проливни дъждове и наводнения в щата Рио Гранде до Сул. Това най-лошото природно бедствие, ударило щата от 40 години, според регионалния филиал на CNN CNN Brasil.
Бразилският метеоролог Мария Клара Сасаки каза пред CNN Brasil, че в рамките на една седмица щатът е получил средното количество валежи, очаквано за целия месец септември.
Междувременно в Съединените щати фестивалът Burning Man влезе в международната преса, след като силна дъждовна буря удари района. Десетки хиляди участници трябваше да пестят храна и вода, докато са блокирани в пустинята на Невада.
Отдалеченият район беше ударен с до 0,8 инча – около два пъти повече от средното количество валежи през септември – само за 24 часа.
От другата страна на страната наводненията в Масачузетс нанесоха щети на стотици домове, предприятия и инфраструктура, включително мостове, язовири и железопътни линии. Валежите в части от Масачузетс и Ню Хемпшир са били с повече от 300% над нормалните количества през последните две седмици, според данните на метеорологичните служби.
Експертите казват, че рекордно високите температури на океана са подхранвали хиперактивния сезон на ураганите в Атлантическия океан, който не показва признаци на забавяне.
Повече от 90% от затоплянето по света през последните 50 години се е случило в океаните, според Националната администрация за океаните и атмосферата.
„Това означава, че могат да се образуват повече бури, отколкото иначе биха били възможни в една типична година на Ел Ниньо“, казва Фил Клоцбах, изследовател в Департамента по атмосферни науки в Държавния университет на Колорадо, пред CNN. „Дори бури, които отслабват поради промени във вятъра, могат да останат живи и да наберат сила отново, след като намерят по-добри условия.“
10 държави само за 12 дни – не е ли време правителствата да осъзнаят, че е време да действат срещу климатичните промени?