Българските домакинства вече преминават психологическата граница от 1 трилион лева (около 550 млрд. евро) общо богатство, показват данни, коментирани от финансовия експерт Макс Баклаян в ефира на NOVA NEWS.
На пръв поглед това звучи като икономически възход, който би трябвало да носи оптимизъм. Реалността обаче, както често се случва, е малко по-неудобна и далеч по-сложна.
Според анализа, представен от експерта, през 2025 г. общото „забогатяване“ на домакинствата се оценява на около 70 млрд. евро
Но огромната част от този ръст – близо 60 млрд. евро – не идва от реални нови доходи или спестявания, а от поскъпването на недвижимите имоти. Казано по-просто, по-скоро апартаментите са поскъпнали, отколкото хората реално да са станали значително по-богати.
Тук идва и ключовият проблем, който експертът поставя: „на хартия“ българите изглеждат по-богати, но покупателната способност изостава. Причината е инфлацията, която постепенно „изяжда“ реалната стойност на парите и прави натрупаното богатство по-малко ефективно в ежедневието – от храна до услуги.
Интересен детайл в анализа е и ролята на недвижимите имоти като основен „сейф“ срещу инфлацията
Все повече домакинства се насочват към имоти с идеята да защитят спестяванията си. Самият механизъм обаче не е без рискове – голяма част от покупките се случват чрез банково кредитиране, което допълнително увеличава дълговата тежест на домакинствата.
По данни, цитирани в анализа, банковото кредитиране за последната година е нараснало с около 30%, докато икономиката като цяло е отбелязала ръст от едва 3%. Това създава дисбаланс, при който растежът на „богатството“ се движи по-бързо от реалната икономика, която го поддържа.
Експертът обобщава картината с неприятна, но важна констатация: значителна част от отчетеното богатство е по-скоро счетоводно отражение на ценови промени, отколкото реално увеличение на финансовата сигурност на хората.
Източник: NOVA NEWS





